du Dragon Noir

du Dragon Noir Berger de Beauce

Berger de Beauce

Frisbee - Skyhoundz

Frisbee - Skyhoundz

Tartalom:

Skyhoundz Kutyás Frisbee Szabályzat.
Távolsági verseny (Distance/Accuracy).
Pontozás.
Freestyle.
PAWS pontozási rendszer.
Összbenyomás - Presentation.
Atletikusság - Athleticism.
Látványosság - Wow! Factor.
Sikeresség - Success.
Páros Freestyle - Pairs Freestyle.
Versenyformák.
Regionális, Nyílt és Nemzetközi kvalifikációs versenyek.
Nyílt divízió - Open Division (Kombinált Freestyle és Távolsági verseny).
Sport divízió (Távolsági verseny).
MicroDog divízió (Kombinált Freestyle és Távolsági verseny).
Páros Freestyle divízió (Csak Freestyle verseny).
Ifjúsági divízió (Kombinált Freestyle és Távolsági verseny).
Szabadidő divízió - Recreational Division.
TimeTrial verseny.
Osztályok.
Haladó - Expert.
Mester - Master.
Kezdő - Novice.
Csapat - Team.

Skyhoundz Kutyás Frisbee Szabályzat

Skyhoundz Kutyás Frisbee Szabályzat

Távolsági verseny (Distance/Accuracy).

A távolsági verseny egy gyorsaságon alapuló versenyszám, a résztvevőknek a lehető legtöbb sikeresen elkapott dobást kell végrehajtaniuk egy különféle pontértékű mezőkre bontott pályán. A gyémánt alakú távolsági pálya pontozási zónákra van osztva, melyek 10, 20, 30, illetve 40 yard (10 yard = 9,1 méter) távolságra találhatóak a dobóvonaltól.

A versenyzőknek egy korong áll rendelkezésükre, ezzel kell 60 másodperc alatt minél több pontot gyűjteniük. Ha a futam alatt a versenyző úgy találja, hogy az eszköz veszélyessé vált a kutya számára (pl törött a széle, vagy repedés van rajta), átadhatja cserére a vonalbírónak (amennyiben előre gondoskodott cserekorongról). Az időmérés nem áll meg a korongcsere alatt. A futamból hátralevő idő jelzése minden versenyzőnél ugyanúgy történik: 30 másodpercnél, 10 másodpercnél és az idő lejárta előtti utolsó öt másodperctől folyamatos a visszaszámlálás.

A pálya adottságai lehetővé teszik, hogy a versenyző megválaszthassa, melyik végéről kívánja a dobásokat elvégezni, az időmérő indítása után azonban a dobások irányán változtatni nincs lehetősége. Amennyiben a pálya adottságai miatt vagy biztonsági okokból indokoltnak tekintik, a bírók elrendelhetik a pálya fekvésének vagy a dobások irányának megváltoztatását.

Az időmérő indítása előtt a versenyző kutyájával a dobóvonal mögött helyezkedik el. Ha felkészültek, a vonalbíró kézfelemeléssel jelez a bemondónak. A bemondó ezután megadja a startjelet, és ezzel egyben jelzi, hogy az idő mérése megkezdődött. A versenyző elkezdhet dobni, illetve elindíthatja a kutyát. Amennyiben a vonalbíró úgy ítéli meg, hogy a kutya a startjel elhangzása előtt indult el, az idő leáll és a futamot újraindítják. A startjel elhangzása után a felvezető bármikor elindíthatja a kutyát vagy dobhat.

A versenyzőnek a korong eldobásakor a dobóvonal mögött kell tartózkodnia, egyébként szabadon mozoghat a pálya teljes területén. A dobás érvénytelen, ha a versenyző a korong eldobása közben vagy előtt lábával érinti vagy átlépi a dobóvonalat (lépéshiba). Ha a korong már elhagyta a versenyző kezét, mikor az idő lejártát jelzik, az adott dobás érvényesnek számít, ha a kutya pontot érő zónában kapja el.

Ahhoz, hogy egy dobás pontot érjen, a kutyának úgy kell elkapnia, hogy mind a négy mancsa a hivatalosan kijelölt pontozási zónák valamelyikében érjen földet. Ha a kutya elkapja a korongot, és földet éréskor több zónát is érint, akkor az alacsonyabb pontszámot érő zóna értéke szerint pontozandó. Ha a kutya előbb megpöcköli a korongot, és csak a következő mozdulattal kapja el, azt a pontot kell, hogy kapja, amelyik zónában az elkapás ténylegesen teljesül.

Pontozás:

Pontozás:

A pontozás az alábbi rendszeren alapul. A 10 yardnál rövidebb dobásokért nem jár pont.

1. zóna (10-20 yard) 1 pont

2. zóna (20-30 yard) 2 pont

3. zóna (30-40 yard) 3 pont

Végzóna (40-50 yard) 5 pont

Plusz fél pontot ér, ha a kutya a korongot mind a négy lábával a levegőben kapja el, és mind a négy mancsa a hivatalosan kijelölt pontozási zónák valamelyikében ér földet
.

Freestyle

A freestyle egy kötetlen formájú, koreografált produkció, ahol a bírók külön figyelmet fordítanak az újszerű trükkök és dobások sikeres kivitelezésére, amelyek előtérbe helyezik a kutya atletikusságát valamint a versenyző és a kutyája közti összhangot.

A párosok maximum 90 másodpercet tölthetnek a pályán (a Világbajnokságon 120 másodpercet). A gyakorlatnak legalább 60 másodperc hosszúnak kell lennie (a Világbajnokságon legalább 90 másodpercnek). A versenyzők legfeljebb öt korongot használhatnak. Az időmérő abban a pillanatban indul, mikor a korong először a levegőbe repül, vagy a kutya először kap el vagy emel fel a földről, illetve a felvezető bármely testrészéről (vagy akár sajátjáról) egy korongot. A futamból hátralevő idő jelzése minden versenyzőnél ugyanúgy történik: 60 másodpercnél, 30 másodpercnél, 10 másodpercnél és az idő lejártakor.

Ha a résztvevő saját zenét hoz, köteles azt átadni a rendezőségnek, amikor bejelentkezésre szólítják. A zenét CD-n, a versenyző nevével és a megfelelő szám megjelölésével kell leadni. Ezeket az információkat CD tokján is fel kell tüntetni. A legjobb, ha a CD csak az egyetlen szükséges zeneszámot tartalmazza, így elkerülhetőek a verseny alatt esetleg fennakadást okozó hibák. A versenyzőknek olyan zenét kell választaniuk, ami megfelel egy családi hallgatóság igényeinek.

A bírók az értékelés során figyelmen kívül hagyják azokat a trükköket, amelyek nem a korong eldobásával kezdődnek vagy végződnek, ez alól kivételt csak a gurítás képez. Az elvétel – olyan mozdulat, mikor a kutya csak megfogja a neki nyújtott korongot – nem ér pontot.

PAWS pontozási rendszer:

PAWS pontozási rendszer:

A versenyzők 1-10 közötti pontszámot kaphatnak, fél pontonként számolva, az alábbi négy kategóriában:

Összbenyomás - Presentation

Egy közönséget szórakoztató kűr előadása töretlen folyamatossággal, érdekes koreográfiával, jó eszközkezeléssel és szép sima átmenetekkel.

Atletikusság - Athleticism

A kutya rugalmassága és aktivitása az elkapások, trükkök és manőverek végrehajtása közben, tekintetbe véve sebességét, ugrásainak könnyedségét és testméretéhez viszonyított magasságát, valamint saját teste feletti uralmát a verseny közben.

Látványosság - Wow! Factor

Látványosság - Wow! Factor

A nehezebb trükkök és mozgásformák sikeres végrehajtása, ideértve a különféle, változatosan kivitelezett dobások elkapását is. Ha a páros egy teljesen új, ismeretlen mozgásformát mutat be, vagy ha egy már ismert elemet újszerűen old meg, magasabb pontszámot érdemel.

Sikeresség - Success

A kűr sikeres kivitelezése, tekintetbe véve a dobások, elkapások és trükkök nehézségi fokát.

A PAWS pontozási rendszerben a bírók azt értékelik, hogy a páros mennyire képes megfelelni egy változatos, izgalmas produkció kihívásainak a megadott időhatáron belül. Bár pontos kategóriák vannak a kivitelezés (Success vagy Pontosság), illetve a nehézségi fok (Wow!Factor vagy Látványosság) értékelésére, egy ide számító hiba, ha helyesen pontozzák, kihathat a versenyző összes többi kategóriában szerzett pontszámára is. Ennek az az oka, hogy a bíróknak számon kell tartaniuk az adott napon látott összes kűr közti különbségeket.

Például amennyiben két versenyző mutat be hibátlan kűrt, nem feltétlenül kap mindkettő 10 pontot a pontosságra. Az összetettebb kűr érdemli a magasabb értéket a pontosság bírálatakor az egyszerűbbel szemben. Ugyanígy két egyforma nehézségi fokú kűr közül az kapja a magasabb pontszámot a látványosságra, amelyikben kevesebb volt az ejtés.

A felvezető testéről való elrugaszkodások, dobbantások a lehető legkisebb számban kell, hogy szerepeljenek egy kűrben, vagy akár ki is maradhatnak belőle. Amennyiben mégis bemutatásra kerül, a mozdulat legyen biztonságos és kontrollált. Az extrém magasságokra törekvés és a gyakori ismétlések nem emelik a pontszámot. A dobbantós trükkök bemutatása nem feltétele a Hyperflite Skyhoundz versenyeken való eredményes szereplésnek. A dobbantás nem értékelendő többre, mint bármilyen egyéb trükk. Sok világbajnoki produkciót láthattunk már dobbantás nélkül, vagy csak nagyon kevés dobbantással.

Páros Freestyle - Pairs Freestyle

Páros Freestyle - Pairs Freestyle

Mint a neve is mutatja, a páros freestyle egy koreografált, zenés produkció két ember és egy kutya előadásában.

Mindig a kutya biztonságát tartva elsődlegesen szem előtt, a páros a többkorongos dobások, szimultán elemek, keresztdobások (értsd: felváltva dobás), stb érdekes, izgalmas elegyét mutatja be. A páros freestyle-produkció végtelen lehetőségét nyújtja a csapatmunkának és új elemek bemutatásának, megduplázva az örömöt a versenyző kutya számára.

A pontozás a freestyle-nál leírtak szerint zajlik, két kivétellel: a versenyzők maximum 10 korongot használhatnak, és ötödik szempontként a csapatmunka is értékelendő 1-től 10-ig terjedő pontszámmal.

Csapatmunka: A csapatmunka értékelése során figyelembe vett szempontok a kapcsolattartás, koreográfia, a tér kihasználása, valamint a mozgás folyamatossága a kűr alatt.

Versenyformák:

Helyi versenyek Minden Hyperflite Skyhoundz helyi verseny az alábbi futamokból állhat:

A. Két hatvan másodperces távolsági futam, ahol a győzteseket a két kör összesített pontszáma adja,

B. Kombinált freestyle és távolsági verseny: Egy 90 másodperces freestyle és egy 60 másodperces távolsági futam, ahol a győzteseket a freestyle kör megduplázott pontjainak és a távolsági kör pontszámának összesített eredménye adja.

Ahhoz, hogy tisztában lehess az adott versenyen alkalmazott versenyformákkal, fordulj a verseny szervezőihez! Ha több mint 25 páros nevezett, a szervezők megtehetik, hogy a második futamban résztvevők számát az addigi első 6-10 helyezettre korlátozzák.

Regionális, Nyílt és Nemzetközi kvalifikációs versenyek.

A Hyperflite Skyhoundz regionális, nyílt és nemzetközi kvalifikációs versenyeinek mindegyike ugyanabból az öt divízióból áll: Nyílt divízió, Sport divízió, MicroDog divízió, Ifjúsági divízió és Páros freestyle divízió.

A divíziókon belül a versenyzők szabadon dönthetnek, mely osztályokban kívánnak indulni, pontszámaik az adott osztályban induló többi versenyző teljesítményéhez viszonyítva kerülnek kiértékelésre. Minden osztály első három helyezettje díjazásban részesül. A versenyosztályok divíziónként különbözőek.

Fontos: csak a haladó osztályba nevezők nyerhetnek indulási jogot a Világbajnokságra. Ezért, ha szeretnél a lehetőségért versenybe szállni, mindenképpen jelöld meg a nevezési lapon, hogy az adott divízió(ko)n belül a haladó osztályba nevezel.

Ha egy páros egy divízión belül több osztályban is indul, elég az adott divízióban csak egyszer, az utolsó körben lefutni a futamait, és az itt kapott pontszám beleszámít a divízió összes általa megjelölt osztályában elért végső eredménybe
.

Nyílt divízió - Open Division (Kombinált Freestyle és Távolsági vers.)

Nyílt divízió - Open Division (Kombinált Freestyle és Távolsági vers.)

A Nyílt divízión belül az alábbi osztályokba van lehetőség nevezni: haladó, mester és kezdő. A haladó osztály első négy helyezettje nyerhet indulási jogot a Világbajnokságra.

Az első futam a freestyle selejtező köre, innen osztályonként a legjobb hat páros juthat tovább a második futamba, ami távolsági verseny, és a harmadikba, ami ismét freestyle. Az első futam pontszámai csak a továbbjutók kiválasztásához szükségesek, utána már nem számítanak. A páros végső pontszámát a harmadik, freestyle futam megduplázott pontjainak és a második, távolsági futam pontszámának összesített eredménye adja.

Holtverseny a Nyílt divízióban: Ha pontegyenlőség alakul ki a haladó osztály első, második harmadik, negyedik helyezéséért, vagy bármely más osztály első három helyezéséért, az alábbi szempontok az irányadóak:

1. Az a versenyző nyer, akinek magasabb az Athleticism (Atletikusság) és Wow!Factor (Látványosság) összesített pontszáma.

2. A távolsági futamban elért magasabb pontszámú játékos nyer.

3. Hirtelen halál: mindkét versenyző dob egyet a távolsági pályán, amelyik dobás pontértéke magasabb, az a győztes. Ha ezek után még mindig pontegyenlőség áll fenn, a versenyzők folytatják a dobást, míg az egyikük magasabb pontszámot nem ér el, mint a másik. Amennyiben szükségessé válik, a kutyák pihentetése lehetséges a dobások között.

Sport divízió (Távolsági verseny)

A Sport divízión belül az alábbi osztályokba van lehetőség nevezni: haladó, mester, kezdő és csapat. A haladó osztály első négy helyezettje nyerhet indulási jogot a Világbajnokságra.

Az első futam a selejtező kör, innen osztályonként a legjobb hat páros juthat tovább a második futamba. A kettő összesített pontszáma adja a végeredményt.

Holtverseny a Sport divízióban: Ha pontegyenlőség alakul ki a haladó osztály első, második harmadik, negyedik helyezéséért, vagy bármely más osztály első három helyezéséért, az alábbi szempontok az irányadóak:

1. Az a versenyző nyer, aki kevesebb dobásból teljesítette az elért pontszámot,

2. Hirtelen halál: mindkét versenyző dob egyet a távolsági pályán, amelyik dobás pontértéke magasabb, az a győztes. Ha ezek után még mindig pontegyenlőség áll fent, a versenyzők folytatják a dobást, míg az egyikük magasabb pontszámot nem ér el, mint a másik. Amennyiben szükségessé válik, a kutyák pihentetése lehetséges a dobások között.

MicroDog divízió (Kombinált Freestyle és Távolsági verseny)

MicroDog divízió (Kombinált Freestyle és Távolsági verseny)

A MicroDog divízión belül csak haladó osztályba lehet nevezni. A haladó osztály első két helyezettje nyerhet indulási jogot a Világbajnokságra.

MicroDog lehet az a kutya, amelyik kevesebb, mint 25 font súlyú, (11,3 kg)vagy a magassága nem haladja meg a 16 inchet (40,5 cm). A magasságot a Skyhoundz hivatalos képviselői állapítják meg a váll és a csípő között félúton levő pontnál mérve.

A MicroDog kategória versenyzőinek K-10 Pup korongot (Competition Standard Pup, FrostBite Pup, Jawz Pup, vagy SofFlite Pup) kell használniuk, vagy bármilyen, ezzel megegyező vagy kisebb méretű, más gyártmányú korongot.

Az első futam a freestyle selejtező köre, innen osztályonként a legjobb hat páros juthat tovább a második futamba, ami távolsági verseny, és a harmadikba, ami ismét freestyle. Az első futam pontszámai csak a továbbjutók kiválasztásához szükségesek, utána már nem számítanak. A páros végső pontszámát a harmadik, freestyle futam megduplázott pontjainak és a második, távolsági futam pontszámának összesített eredménye adja.

Mivel néhány MicroDog divízióban induló páros a Nyílt divízióban is indul, és a két divízió versenyformája megegyezik, ezeknek a párosoknak csak egyszer kell a futamaikat lefutniuk a regionális, nyílt és nemzetközi kvalifikációs versenyeken, és pontszámuk mindkét divízió értékelésébe beleszámít. Amennyiben szeretnék, hogy pontszámaik a MicroDog divízió eredményeibe is beleszámítsanak, a párosoknak futamaik során kisméretű korongokat kell használniuk. A Nyílt divízióban nincs megszabva a korongok mérete.

Holtverseny a MicroDog divízióban: Ha pontegyenlőség alakul ki a haladó osztály első vagy második helyezéséért, az alábbi szempontok az irányadóak:

1. Az a versenyző nyer, akinek magasabb az Athleticism (Atletikusság) és Wow!Factor (Látványosság) összesített pontszáma.

2. A távolsági futamban elért magasabb pontszámú játékos nyer.

3. Hirtelen halál: mindkét versenyző dob egyet a távolsági pályán, amelyik dobás pontértéke magasabb, az a győztes. Ha ezek után még mindig pontegyenlőség áll fent, a versenyzők folytatják a dobást, míg az egyikük magasabb pontszámot nem ér el, mint a másik. Amennyiben szükségessé válik, a kutyák pihentetése lehetséges a dobások között.

Páros Freestyle divízió (Csak Freestyle verseny)

A Páros Freestyle divízión belül csak haladó osztályba lehet nevezni. A haladó osztály első két helyezettje nyerhet indulási jogot a Világbajnokságra.

Holtverseny a Páros Freestyle divízióban: Ha holtverseny alakul ki a haladó osztály első vagy második helyezéséért, az alábbi szempontok az irányadóak:


1. Az a csapat nyer, akinek magasabb az Athleticism (Atletikusság) és Wow! Factor (Látványosság) összesített pontszáma,

2. Rögtönzéses kör, amely során a csapatok tíz másodpercet kapnak, hogy megmutassák leglátványosabb trükkjeiket. A versenyzők pályára lépésének sorrendjét pénzfeldobás dönti el. Az időmérő akkor indítja a stoppert, mikor a versenyzők erre jelt adnak. A győztes az, akinek a produkciója mélyebb benyomást tesz a bírókra.

Ifjúsági divízió (Kombinált Freestyle és Távolsági verseny)

Ifjúsági divízió (Kombinált Freestyle és Távolsági verseny)

Az Ifjúsági divízió egy versenyforma azok számára, akik a verseny évének december 31-ikei napjáig nem töltik be a 15 éves kort. Az Ifjúsági divízión belül csak haladó osztályba lehet nevezni. Minden Hyperflite Skyhoundz kvalifikációs versenyen az Ifjúsági divízió két versenyzője nyerhet indulási jogot a Világbajnokságra.

Holtverseny az Ifjúsági divízióban: Ha holtverseny alakul ki az első vagy második helyezésért, az alábbi szempontok az irányadóak: 1) Az a csapat nyer, akinek magasabb az Athleticism (Atletikusság) és Wow!Factor (Látványosság) összesített pontszáma 2) Rögtönzéses kör, amely során a csapatok tíz másodpercet kapnak, hogy megmutassák leglátványosabb trükkjeiket. A versenyzők pályára lépésének sorrendjét pénzfeldobás dönti el. Az időmérő akkor indítja a stoppert, mikor a versenyzők erre jelt adnak. A győztes az, akinek a produkciója mélyebb benyomást tesz a bírókra.

Szabadidő divízió - Recreational Division

TimeTrial verseny.

A Szabadidő divízión belül az alábbi osztályokba van lehetőség nevezni: haladó, kezdő és csapat, de a divízió meghirdetése a regionális, nyílt vagy nemzetközi kvalifikációs versenyeken nem kötelező, csupán választható. A párosok egy TimeTrial futamon mérik össze tudásukat, és csak helyezésekért versenyeznek. Ebben a divízióban nem nyerhető el indulási jog a Világbajnokságra.

Holtverseny a Szabadidő divízióban: Ha holtverseny alakul ki az első, második vagy harmadik helyezésért, az azonos pontszámú versenyzők egy újabb TimeTrial kört futnak, és a nyertes az lesz, aki ezt rövidebb idő alatt teljesíti. A kutyák pihentetésére engedély kérhető.

Osztályok:

Osztályok:

Az alábbi versenyosztályok divíziónként különböznek, és csak a Hyperflite Skyhoundz regionális, nyílt és nemzetközi kvalifikációs versenyeire érvényesek.

Haladó - Expert

Bárki nevezhet.

Mester - Master

9 éves vagy annál idősebb kutyáknak (a verseny napja az irányadó). Ha a kutya ebbe az osztályba nevezett, nem indulhat párhuzamosan a haladó osztályban.

Kezdő - Novice

Olyan párosok számára, akik még nem értek el negyediknél magasabb helyezést (a kutya és a gazda együtt, vagy egymástól függetlenül) egyetlen Hyperflite Skyhoundz regionális, nyílt vagy nemzetközi kvalifikációs versenyen sem az alábbi divíziókban: Nyílt divízió, Sport divízió, MicroDog divízió vagy Páros Freestyle divízió.

Csapat - Team

A csapatot egy férfi és egy nő kell, hogy alkossa, kivéve, ha a csapattagok 16 év alatt vannak, ebben az esetben ugyanis azonos neműek is lehetnek. A csapat osztályos versenyeken a versenyzők felváltva dobnak.

Fotók: Google