Frisbee
A városi kutyák számára eléggé korlátozottak a lehetőségek mozgásigényük kielégítésére. Ha kutyánk számára szeretnénk megadni minden szempontból a legjobb életet, mindenképpen gondoskodnunk kell számára megfelelő mozgásról, tevékenységről. Ennek számtalan módja van, sok kutyaiskolán találhatunk lehetőséget a sportolásra. Azok számára, akik nem tehetik meg, hogy szervezett foglalkozásokra járjanak, kiváló lehetőséget kínál az egyik legújabb sport, a kutyás frizbi. Első hallásra talán furcsa, hogy a műanyag korong dobálását sportnak nevezzük, ám a következőkben láthatjuk, amellett, hogy kiváló szabadidőtöltés és játék, még igazi versenysportként is űzhetjük a frizbit. A kutyák alapvető tulajdonsága az apportkészség, vagyis a legtöbb kutya kifulladásig képes a gazdi által eldobott labdát, vagy bármiféle tárgyat újra és újra visszahozni. Ez a tulajdonság alapozza meg, hogy a frizbi ilyen kiváló játéklehetőséget nyújt kutyáinknak.
A játék a tengerentúlról érkezett hazánkba, ott már több mint tíz éve rendeznek világbajnokságot is, de számtalan kutya számára ez a hétköznapok mozgásának legjobb lehetősége. A frizbi egyik nagy előnye, hogy tulajdonképpen nem kell hozzá semmi, csak egy jó kedvű, mozgékony kutya, és néhány kutyák számára gyártott korong. Ez azért fontos, mert a kutyás korong olyan anyagból készül, ami nem törik, és nem okoz sérülést a kutyának. A frizbit bárhol gyakorolhatjuk, ahol elég hely áll rendelkezésre a dobáshoz. A játék lényege, hogy a kutya még a levegőben elkapja a korongot, és igyekezzen vele vissza a gazdihoz. A legtöbb kutya a maga örömére hamarosan rájön, hogy még izgalmasabb a dolog, ha felugrik, és a levegőből halássza le a frizbit, ezért aztán akrobatikus produkciókat is bemutatnak. A játék így kiválóan alkalmas a napi mozgás mellett szervezett sportolásra is.
A frizbi sportnak több változata ismert, ebből hazánkban először kétféle módozatot vezettünk be.
Az úgynevezett távolsági verseny egy 40 méter hosszú pályán zajlik, amely különböző pontértékű sávokra van bontva. A legtávolabbi sáv a legmagasabb pontértékű. A játékban egy perc áll rendelkezésre, ez alatt az idő alatt kell a korongot minél többször minél távolabb dobni, és a kutyának a levegőben elkapva visszahozni.
A másik ágazat a szabadstílus. Itt másfél perc alatt kell mindenféle játékos, akrobatikus ugrásokat bemutatni, zenei aláfestéssel, mint egy tánc, vagy műkorcsolya kűrben.
A frizbi varázsa abban rejlik, hogy bármilyen kutyával játszható, aki szeret futni, ugrálni, és a pár perces játéktól a versenyig a kutyának mindig csak egy kellemes élmény a gazdájával együtt töltött idő.
Hogyan tanítsuk meg a kutyának, hogy elkapja a korongot?
Lépésről, lépésre.
1. Először húzogasd a korongot a földön, hogy a kutyának felkeltsd az érdeklődését és üldözni kezdje. Ha a kutya nem mutat érdeklődést akkor legyél még izgatottabb, a kutyától elfele mozgasd a frizbit, mintha egyáltalán nem is akarnád neki odaadni. Szaladj el vele, dobáld magadnak, mutasd a kutyának, hogy milyen remekül szórakozol és nem is akarod bevonni a játékba.
2. Ha sikerült felkelteni a kutya érdeklődését akkor fejjel lefelé csúsztasd el a földön a frizbit és hagyd, hogy elkapja.
3. Ha a kutya következetesen visszahozza a frizbit akkor gurítsd neki el a talajjal függőlegesen.
4. Ezután tanítsd meg neki, hogy kerüljön meg. Ezzel majd lesz elég időd eldobni a frizbit anélkül, hogy a kutya sürgetne. Ha jobb kezes vagy akkor a kutyának a jobb oldaladról a balra kell kerülnie. Először fordulj a kutyával együtt (vezesd a frizbivel) hogy értse mit szeretnél tőle. Fordulj az óra járásával megegyezően.
5. Ha a kutya megértette, akkor hamarosan már nem kell vele együtt fordulnod, anélkül is megkerül.
6. Ha bal kezes vagy akkor a kutya a bal oldalon indul és a jobb oldaladra kerül. Először fordulj a kutyával együtt (vezesd a frizbivel) hogy értse mit szeretnél tőle. Fordulj az óra járásával ellentétesen.
7. Ha idáig eljutottatok akkor ideje megtanítani a kutyát elkapni a korongot!
8. Tartsd a korongot a kutya elé és ahogy elkapja add ki a vezényszót: "fogd!" vagy "tiéd!".
9. Ha ez megy akkor picit dobj a korongon a kutya felé és add ki a vezényszót éppen mielőtt elkapja.
10. Kezd el növelni a dobás távolságát, és használd a vezényszót, hogy a kutya megtanulja időzíteni a korong elkapását.
Hasznos tippek:
- A gyakorlások legyenek rövidek! Inkább háromszor öt percet gyakorolj a kutyával egy nap, mint egyszerre 15 percet!
- Ha a kutya hamar kifárad ne használd a frizbit a kutya pörgetésére. Használj labdát vagy más játékot.
- A korong legyen egy különleges játék. Soha ne hagyd a kutya orra előtt, hogy egyedül játsszon vele vagy rágcsálja.
- Ne veszítsd el a türelmed gyakorlás közben. A kutya akkor is érzi a feszültséget ha nem mutatod kifele. Nem akarod, hogy a kutya kellemetlen élményeket kapcsoljon a frizbihez.
- Légy türelmes és szórakozzatok jól!