du Dragon Noir

du Dragon Noir Berger de Beauce

Berger de Beauce

Terelés

Terelés

Magyar házi Bivaly.

Hagyományok

Hagyományok

Magyar Szürke Szarvsmarha gulya.

Terelés és tenyésztés

Terelés és tenyésztés

Magyarországon a hobbi célú tereléssel, 1998-ban kezdett el foglalkozni néhány lelkes pásztorkutya tenyésztő. Tudatában voltak annak, hogy terelő fajtáikat az egyéb hasonló küllemű fajtától leginkább, agyuk és terelőképességük különbözteti meg. Lassan elkezdődött a képességvizsgálatok (ösztönpróbák) és a terelőversenyek szervezése, rendezése, a kutató munka, és a szabályzatok kialakítása a különböző fajtákra és terelési stílusokra tekintettel. Nagyon sok munka, de nem hiába!

Rengeteg kutya, aki addig város közepén élt és még sosem látott birkát, nagyjából mégis mind tudta rögtön, mit kell kezdenie egy nyájnyi birkával. Ezek a képességvizsgálatok nagyon jól tükrözik a fajtákban még mindig ott rejlő képességeket. Szerepük a wesen megőrzésében, egyre nagyobb hangsúlyt kap a tenyésztők körében. Csak remélni lehet, hogy ez a tendencia folytatódik, és a küllem mellett a munkaképesség és a hozzá elengedhetetlenül szükséges mentális képességek, stabil idegrendszer, egészséges anatómiai felépítés legalább annyira fontos helyet foglal el, mint egy-nagyobb kiállítási eredmény. Csak így lehet kerek egész, a Magyarországon működő, rendkívül sok értékkel rendelkező pásztor-, és juhászkutya tenyésztés.

Képzés

Képzés

A képzési módszer nem áll másból, mint a kutya terelési stílusának figyelembevételével és a pillanatnyi tudásával végrehajtható feladatokon keresztül, lépésről lépésre rávezetni újabb és összetettebb feladatok megoldására. Nem mindegy, hogy milyen feladatok után mit lehet és hogyan megtanítani a kutyának. Nyilván a nehezebb feladatok alapfeltétele, hogy azokat az alapszintű gyakorlatokat már készségszinten tudja a kutya, melyekből a következő feladat felépül. Ezért ezeknek a feladatoknak viszonylag meghatározott sorrendjük és megvalósíthatóságuk van. A terelés tudományának elsajátítása nem csupán a kutya betanításából áll, ez jóval összetettebb feladat. Ahhoz, hogy egy birkanyájat tökéletesen uralni lehessen, elengedhetetlen, hogy az ember és a kutya is egyaránt pontosan ismerje a jószág viselkedését, várható reakcióit. A gazdának előre tudnia kell a birka viselkedéséből, mikor hová küldje, vagy épp ne küldje a kutyát, ő maga hogy helyezkedjen. A birkának mindennemű kutyáztatás stresszhelyzetet jelent, ezért nagyon fontos, hogy a jószág kíméletét mindig szem előtt tartsuk. Ez a tudás kizárólag birka mellett sajátítható el és ezért valószínűleg a hobbi célú terelés a legösszetettebb kutyás sportok közé sorolható.

Képek: Google