Terelő Képességvizsga (TKV)
ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK
1. A terelőkutyák genetikai állományának megőrzése, valamint képességeinek szabályozott vizsgálata céljából a MEOE Terelési Képességvizsgát (TKV) szervez.
2. A Terelési Képességvizsga (TKV) nem minősül munkavizsgának, és nem feltétele a tenyésztésbe állításnak.
- Terelési Képességvizsga (TKV) minimálisan 20 x 40 méter méretű pályán rendezhető. A pálya, karám a kutya által kívülről megkerülhető legyen, illetve a kutyának legyen elég helye a falkát megkerülni.
- A Terelési Képességvizsga (TKV) lebonyolításához minimum 15 birkát kell biztosítani.
- Lehetőség van szarvasmarhák használatára is, ebben az esetben a Terelési Képességvizsga -M (TKV-M), (HIE-C) jelzést kell feltüntetni a teljesítménykönyvben.
- Terelési Képességvizsgát (TKV) kizárólag a versenynaptárban megjelölt versenyeken, rendezvényeken, illetve a Terelő Sportbizottság (TSB) által előre meghirdetett alkalommal lehet rendezni.
A bíró kirendelését a Teljesítménybírói Testülettől (TBT) kell kérni.
3. A Terelési Képességvizsga (TKV) megrendezésére a Terelő Sportbizottság (TSB) és a Teljesítménybírói Testület (TBT) jogosult, a MEOE helyi szervezetei, fajtaklubjai, vagy szerződött partnerei felkérésére.
4. A Terelési Képességvizsga (TKV) eredményéről a Terelő Sportbizottság (TSB) nyilvántartást vezet, és a MEOE Elnöksége által meghatározott módon a kutyák származási lapján illetve teljesítménykönyvében feltüntethető.
5. A Terelési Képességvizsgán (TKV) érvényes veszettség elleni oltással lehet részt venni.
6. Tüzelő szukával a Terelési Képességvizsgán (TKV) csak abban az esetben lehet részt venni, ha a tulajdonos a rendezvény szervezőit erről előzetesen értesíti, a kutya elkülönítése érdekében. A kutya ebben az esetben is csak utolsónak indulhat.
7. Pásztorbot használható, de a jószág fenyítése tilos.
8. Kizárás terhe mellett tilos a kutya mindennemű bántalmazása.
9. A Terelési Képességvizsgán (TKV) a kutyák által okozott kárért a kutya felvezetője viseli a felelősséget, az okozott kárt egyeztetés és az érték megállapítása után köteles megtéríteni.
10. A nevezési díj a MEOE által képességvizsgára meghatározott mindenkori díj. Nem MEOE tagok részére a nevezési díj a fenti kétszerese.
11. A Terelési Képességvizsgáról (TKV) 2 példányban készült jegyzőkönyv egy példányát a kutya tulajdonosa, a másikat a Terelő Sportbizottság (TSB) kapja.
12. További nevezési feltételek:
- Minden résztvevőnek a kutya származási lap másolatát le kell adnia.
- A nevezési díj befizetését és a veszettségi oltás érvényességét a helyszínen igazolni kell.
Engedelmes munka.
1. Szabadonkövetés
A gyakorlatot egyenes vonalban haladva kell végrehajtani 20 m haladás után a kutyát lefektetve, vagy leültetve A kutyának ebben a testhelyzetben kell maradnia 5 másodpercig.
2. Helybenmaradás
A kutyát a kijelölt helyen tetszőleges testhelyzetben hagyva legalább 10-15 méterre el kell távolodni.
3. Behívás
A bíró jelzésére a kutyát a felvezető magához hívja. A kutyának első szóra a gazdájához kell futnia.
4. Minősítés
Megfelelt, nem felelt meg, nem elbírálható (fegyelmezetlenség miatt).
Amennyiben a kutya kezelhetetlennek mutatkozik, a terelési próbán nem indulhat el.
Terelési munka.
1/a. A bíró ismerteti a feladatot és ismerteti bírálati szempontjait, esetleges ajánlásait.
A kutya munkáját a fajtajellegnek megfelelően kell értékelni.
1/b. A bíró utasítására a kutyára kiharapást gátló szájkosarat kell tenni.
2/a. A Terelési Képességvizsgán (TKV) a kutyának nem szükséges konkrét terelési munkát végrehajtania.
A pályán tartózkodó juh csoportot a felvezető először pórázon vezetett kutyával közelíti meg, majd a csoportot néhány méteres távolságban kerülve mozog.
Amennyiben a kutya érdeklődést mutat az állatok iránt, a felvezető a bíró utasítására leveszi a pórázt, és így folytatják a mozgást.
2/b. Minősítés: A bírálat a kutyában fellelhető terelőösztön meglétére vonatkozik.
2/b/1. Amennyiben a kutya határozott hajlandóságot és terelési ösztönt mutat, a Terelési Képességvizsgán (TKV) "Megfelelt" minősítést kap.
2/b/2. Amennyiben a kutya teljesen közömbös, vagy félelmet mutat, illetve nyilvánvalóan agresszív, támadó magatartást tanúsít, "Nem felelt meg" minősítést kap, de a következő rendezvényen ismételten indulhat.
3. A terelőbíró minden résztvevő teljesítményét röviden értékelje és indokolja döntéseit szóban, és a bírálati lapon írásban. A rendezvényen a bíró döntése ellen óvásnak helye nincs.
Esetlegesen felmerülő kifogással a Bírói Testülethez lehet fordulni.