du Dragon Noir

du Dragon Noir Berger de Beauce

Berger de Beauce

Középfokú Kísérőkutya Vizsga (BH 2)

Gyakorlatok
Általános előírások
1. Pórázonvezetés (20 pont)
2. Szabadonkövetés (30 pont)
3. Menet közben ültetés (15 pont)
4. Menet közben fektetés behívással (15 pont)
5. Apporthozás sík talajon (10 pont)
6. Előreküldés fektetéssel (10 pont)
7. Helybenmaradás, figyelemelvonással (10 pont)

Gyakorlatok

1. gyakorlat: Pórázon vezetés 20 pont

2. gyakorlat: Szabadonkövetés 20 pont

3. gyakorlat: Menet közben ültetés 15 pont

4. gyakorlat: Menet közben fektetés behívással 15 pont

5. gyakorlat: Apporthozás sík talajon 10 pont

6. gyakorlat: Előreküldés fektetéssel 10 pont

7. gyakorlat: Helybenmaradás figyelemelvonással 10 pont

Összesen: 100 pont

Általános előírások

A gyakorlat megkezdésére a teljesítménybíró ad utasítást. A kutyavezető a gyakorlat valamennyi további részét, mint a fordulatok, megállások, ütemváltások, stb. a teljesítménybíró utasítása nélkül, önállóan hajtja végre. Ettől az általános szabálytól eltérve - a kutyavezető kérésére -, a teljesítménybíró levezényli a gyakorlatokat.

A vizsgaszabályzat meghatározza a használható hangjeleket. Amennyiben a kutya egy gyakorlatot a harmadik hangjelre sem hajt végre, be kell fejezni (értéke 0 pont). Ha a kutya elhagyja a vezetőjét, vagy a pályát és a harmadik hívásra se jön vissza az engedelmes ágazatot meg kell szakítani. Behívásnál a „Hozzám!” hangjel helyett használható a kutya neve is. A gyakorlat hangjele és a kutya neve együtt kiejtve hiba, dupla vezényszónak minősül.

A szabályos alapállásban a kutya szorosan a kutyavezető bal oldalán a haladási iránnyal párhuzamosan ül úgy, hogy a lapockája a kutyavezető térdével egy vonalban van. Minden gyakorlat alapállással kezdődik és azzal is ér véget. Az előző gyakorlatot lezáró alapállás lehet egyben a következő gyakorlat kiinduló alapállása, hacsak egy új alapállás felvétele nem szükséges. Alapállást felvenni a gyakorlat kezdetén csak egyszer lehet.

Az alapállásból kiindulva az úgynevezett felvezető szakasz kezdődik. Ezalatt a kutyavezető minimum 10, de legfeljebb 15 lépést tesz meg. Ezután adhat hangjelet a feladatra (pl. ültetés, fektetés). Az olyan gyakorlatrészek között, mint például az eléülés és a lábhoz kerülés, vagy a helyben maradó kutyához belépés és a felültetés, érzékelhető (kb. 3 másodperces) szünetet kell tartani. Az elhozásoknál a kutya mellé elölről, vagy hátulról is be lehet lépni.

Minden gyakorlatnál csak egyszer, a gyakorlat végén, alapállásban lehet megdicsérni a kutyát. Ezt követően a kutyavezető felvehet egy újabb alapállást. A dicséret és a következő gyakorlat kezdete között, érzékelhető (kb. 3 másodperces) szünetet kell tartani. A gyakorlatok között a kutyát láb mellett kell vezetni.

Az egyes gyakorlatok között is szabadonkövetésben kell haladni a kutyával. A feloldás, illetve a játék nem megengedett. A visszafordulás (180º, hátra arc) ugyan két módon hajtható végre, de mindkettőnél balra kell fordulni. A kutya megkerülve a vezetőjét kerülhet a bal oldalára, vagy a kutyavezető és a kutya együtt fordulnak balra (ekkor a kutya végig a vezetője bal oldalán marad). Mindegy melyik módszert használja a kutyavezető, de a visszafordulást a vizsgán végig egyformán kell bemutatni.

Az eléülés után, lábhoz is kétféle módon ülhet be a kutya. Vagy jobbról megkerülve a vezetőjét, kerül annak bal oldalára, vagy szemből fordul be a kutyavezető mellé.

1. Pórázonvezetés (20 pont)

a, Egy hangjel: „lábhoz” csak az elinduláskor, és ütemváltáskor engedélyezett.
b, A gyakorlat: A kutyavezető pórázon vezetett kutyájával odamegy a bíróhoz, megáll, hagyja a kutyát leülni és bemutatkozik. A laza pórázt ezalatt a bal kezében tartja. A „Lábhoz!” vezényszó hallatán alapállásból indulva a kutyának örömmel, figyelmesen és párhuzamosan kell a vezetőjét kísérnie. A kutya lapockája mindig egy vonalban legyen a kutyavezető bal térdével. Megálláskor külön utasítás nélkül, önállóan, gyorsan és a haladás irányába üljön le. A gyakorlat kezdetén a kv 50 lépést egyenesen halad megállás nélkül. Visszafordul, majd 10-15 lépés megtétele után előbb futást (legalább 10 futólépés), majd lassú lépést (legalább 10 lassú lépés) mutat be. A futásból a lassú lépésbe átmenet nélkül kell lelassulni, közöttük nem lehetnek átmeneti tempójú lépések. A különböző jármódok tempói érzékletesen térjenek el. Lépésben folytatja és közben legalább egy-egy balra fordulást, jobbra fordulást és egy visszafordulást (hátra arcot) végez. Lépés közben legalább egyszer meg kell állni. A teljesítménybíró utasítására a kutyavezető és a kutya áthaladnak egy legalább 4 főből álló mozgó csoporton. Eközben egyszer jobbra és egyszer balra (például 8-as alakban) meg kell kerülni a csoport egy-egy tagját. A kutyavezető a csoportban legalább egyszer megáll. A teljesítménybíró egyszer megismételtetheti ezt a gyakorlatrészt. Ezt követően a kutyavezető és a kutya elhagyják a csoportot és megállnak. A kutyát csak a csoportot elhagyva, a gyakorlatot lezáró alapállásban szabad megdicsérni. A kutyavezető leveszi a pórázt a kutyáról.

c, Az értékelés: Amennyiben a kutya elől halad, lemarad, eltávolodik oldalra, figyelmetlen, és/vagy nyomott benyomást kelt, illetve a plusz hang és lát-jel miatt, a hiba mértékének függvényében csökkenteni kell gyakorlat értékét.

2. Szabadonkövetés (30 pont)

a, Egy hangjel: „lábhoz” csak az elinduláskor, és ütemváltáskor engedélyezett.
b, A gyakorlat: A „Lábhoz!” hangjel hallatán alapállásból indulva a kutyának örömmel, figyelmesen és párhuzamosan kell a vezetőjét kísérnie. A kutya lapockája mindig egyvonalban legyen a kutyavezető bal térdével. Megálláskor külön utasítás nélkül, önállóan, gyorsan és a haladás irányába üljön le. A gyakorlat kezdetén a kutyavezető és a kutya áthaladnak egy legalább 4 főből álló mozgó csoporton. Eközben egyszer jobbra és egyszer balra (például 8-as alakban) meg kell kerülni a csoport egy-egy tagját. A kutyavezető a csoportban legalább egyszer megáll. Ezt követően a kutyavezető a kutyájával elhagyja a csoportot és a kiindulási pontra megy. Alapállásból indulva megállás nélkül megtesz 50 lépést. Visszafordul, majd 10-15 lépés megtétele után előbb futást (legalább 10 futólépés), majd lassú lépést (legalább 10 lassú lépés) mutat be. A futásból a lassú lépésbe átmenet nélkül kell lelassulni, közöttük nem lehetnek átmeneti tempójú lépések. A különböző jármódok tempói érzékletesen térjenek el. Lépésben folytatja és közben legalább egy-egy balra fordulást, jobbra fordulást és egy visszafordulást (hátra arcot) végez. Lépés közben legalább egyszer meg kell állni.

c, Az értékelés: Amennyiben a kutya elől halad, lemarad, eltávolodik oldalra, figyelmetlen, vagy nyomott benyomást kelt, illetve a plusz hang és lát-jel miatt, a hiba mértékének függvényében csökkenteni kell a gyakorlat értékét.

3. Menet közben ültetés (15 pont)

a, Egy-egy hangjel: „lábhoz” „ültetéshez”
b, A gyakorlat: Alapállásból a kutyavezető, a mellette szabadon haladó kutyájával elindulnak egyenes irányba. Miután megtettek 10-15 lépést, az „Ülj!” hangjelre a kutya gyorsan, menetirányba üljön le anélkül, hogy a kutyavezető megtorpanna, vagy visszanézne. További 20 lépés megtétele után a kutyavezető megáll és azonnal szembefordul a kutyájával. A teljesítménybíró utasítására a kutyavezető visszatér a kutyájához, és annak jobb oldalán alapállást vesz fel.

c, Az értékelés: Szabálytalan láb mellett haladásért a felvezető szakaszban, lassú leülésért, nyugtalan ülésért, a hiba mértékének függvényében csökkenteni kell a gyakorlat értékét. Amennyiben a kutya ülés helyett lefekszik, vagy állva marad, a hibáért 7 pontot kell levonni.

4. Menet közben fektetés behívással (15 pont)

a, Egy-egy hangjel: „lábhoz“, „fektetéshez“, „behíváshoz“, majd „alapálláshoz“
b, A gyakorlat: Alapállásból a kutyavezető, a mellette szabadon haladó kutyájával elindulnak egyenes irányába. Miután megtettek 10-15 lépést, „Feküdj!” hangjelre a kutyának gyorsan a haladás irányába le kell feküdnie. Eközben a kutyavezető más módon nem befolyásolhatja a kutyát, nem változtathat a tempóján, nem nézhet vissza, hanem továbbmegy még 20 lépést. A kutya felé fordulva megáll. A teljesítménybíró utasítására „Hozzám!” hangjellel, vagy a kutya nevével magához hívja a kutyát. A kutyának örömmel, gyors tempóban és a legrövidebb úton kell a kutyavezető elé érkeznie és szorosan elé ülnie. A „Lábhoz!” hangjelre a kutya gyorsan üljön menetirányba a vezetője mellé.

c, Az értékelés: Szabálytalan láb mellett haladásért a felvezető szakaszban, lassú lefekvésért, nyugtalan fekvésért, lassú, illetve lelassuló bejövetelért, hibás elé-, illetve melléülésért, a hiba mértékének függvényében csökkenteni kell a gyakorlat értékét. Amennyiben a kutya állva marad, vagy leül, de a hívásra hibátlanul jön, 7 pontot le kell vonni.

5. Apporthozás sík talajon (10 pont)

a, Egy-egy hangjel: "elhozáshoz“, "eleresztéshez“, "majd alapálláshoz“
b, A gyakorlat: A kutyavezető szabályos alapállásból kb. 10 lépésnyire kidobja a saját apportfáját. Akkor indíthatja kutyáját, ha a fa már nem mozdul. A mellette szabadon és nyugodtan ülő kutyának a „Hozd!” hangjelre a legrövidebb úton, gyorsan a fához kell futnia és azt azonnal felkapva gyorsan, egyenesen a vezetőjéhez vinnie. A kutyának szájában az apportfával szorosan, szembe a kutyavezető elé ülve a fát addig kell tartania (kb. 3 mp.), amíg a kutyavezető ”Ereszd!” hangjelre el nem veszi. Az elvett fát a kutyavezető leengedett, kinyújtott jobb kezében a teste mellett tartja. Kb. 3 mp eltelte után a kutya „lábhoz!” hangjelre a vezetője bal lába mellé, szorosan, menetirányba beül. A gyakorlat alatt a kutyavezető nem hagyhatja el a helyét.

c, Az értékelés: Hibás alapállásért, lassú kifutásért, hibás felvételért, vontatott behozásért, az apportfa elejtéséért, játékért, illetve a fa rágásáért, hibás elé, és melléülésért, a hiba mértékének függvényében csökkenteni kell a gyakorlat értékét. Az apportfa rövidre dobása és a kutyavezető helyének elhagyása nélkül adott segítsége, szintén csökkentik a gyakorlat értékét. Ha a kutyavezető elhagyja a helyét a feladat vége előtt, a gyakorlat értéke „hiányos” lesz. Amennyiben a kutya nem hozza a fát a minősítés csak 0 pont lehet.

6. Előreküldés fektetéssel (10 pont)

a, Egy-egy hangjel: „lábhoz”, „előreküldéshez”, „fektetéshez, „felüléshez”
b, A gyakorlat: Alapállásból a kutyavezető, a mellette szabadon haladó kutyájával elindulnak egyenes irányba. Miután megtettek 10-15 lépést, a kutyavezető az iránymutató karjának egyszeri felemelésével egyidőben kiadja az „Előre!” hangjelet és megáll. Erre a kutyának határozottan, egyenesen és gyorsan a mutatott irányba, legalább 30 lépésre el kell távolodnia. Teljesítménybírói utasításra a kutyavezető kiadja a „Feküdj!” hangjelet, amire a kutyának azonnal le kell feküdnie. A kutyavezető addig tarthatja iránymutató karját felemelve, amíg a kutya nem feküdt le. A teljesítménybíró utasítására mehet a kutyavezető kutyájához. Megállva a kutya jobb oldalán, kivárva az előírt szünetet (3 mp.), a bíró intésére „Ülj!” hangjelre felülteti a kutyát. A kutyának gyorsan és menetirányba kell felülnie. A kutyavezető pórázra veszi a kutyáját.

c, Az értékelés: Szabálytalan láb mellett haladásért a felvezető szakaszban, az elküldés utáni továbbfutásért, lassú, vagy rövid eltávolodásért, erős oldalirányú kitérésért, vontatott, vagy korai lefekvésért, nyugtalan fekvésért, illetve elhozáskor korai felülésért, a hiba mértékének függvényében csökkenteni kell a gyakorlat értékét.

7. Helybenmaradás, figyelemelvonással (10 pont)

a, Egy-egy hangjel: "fektetéshez“, "felüléshez“
b, A gyakorlat: Mire egy másik kutya megkezdi gyakorlatait az engedelmes ágazatban, a kutyavezető a teljesítménybíró által kijelölt helyre alapállásból lefektette a kutyáját. Anélkül, hogy a pórázt, vagy más tárgyat előtte hagyna, a vizsgaterületen belül legalább 20 lépésnyire visszanézés nélkül eltávolodik a kutyától, és ott háttal a kutyájának állva marad. A helybenmaradás alatt - amíg a másik kutya az 1-5 gyakorlatot teljesíti -, a kutyának nyugodtan fekve kell maradnia. Bírói utasításra a kutyavezető visszatér és megáll a kutya jobb oldalán. Körülbelül 3 másodperces szünet után, a teljesítménybíró utasítására alapállást veszi fel, és pórázra veszi a kutyáját. A kutya gyorsan és menetirányba üljön fel.

c, Az értékelés: A kutyavezető nyugtalan viselkedésért, vagy más a kutyának adott rejtett jelzésért a vezetőjének közeledtekor idő előtti felülésért, a hiba mértékének függvényében csökkenteni kell a gyakorlat értékét. Amennyiben a kutya ül, áll, vagy nyugtalanul fekszik, de a helyén marad, részértékelést kap. Ha a 3. gyakorlat befejezése előtt, 3 méternél messzebbre elhagyja a helyét, 0 pontot kap a gyakorlatára. Amennyiben ez után hagyja el a kijelölt helyét a kutya, részértékelésre kerül sor. Ha a felé induló vezetője elé megy, 3 pontig kell levonni.

A rendezvényvezető a szukáknak és a kanoknak külön jelöljön ki helyet a helybenmaradásra, és lehetőleg táblával is jelölje meg.