du Dragon Noir

du Dragon Noir Berger de Beauce

Berger de Beauce

Alapfokú Teljesítményvizsga - HPO 1

Tartalom:

HPO 1 "A" ágazat - Nyomkövetés - 100 pont.
Általános rendelkezések.

HPO 1 "B" ágazat - Engedelmességi gyakorlatok - 100 pont.
Álltalános rendelkezések.
1. Szabadonkövetés - 20 pont.
2. Menet közben ültetés - 10 pont.
3. Menet közben fektetés behívással - 10 pont.
4. Apporthozás sík talajon - 10 pont.
5. Apporthozás akadályon át - 10 pont.
6. Apporthozás ferdepalánkon át - 15 pont.
7. Előreküldés fektetéssel - 15 pont.
8. Helybenmaradás figyelemelvonással - 10 pont.

HPO 1 "C" ágazat - Őrző-védő gyakorlatok - 100 pont.
Általános rendelkezések.
1. Fürkészés a segéd után - 5 pont.
2. Állás és felugatás - 10 pont.
3. Szökés megakadályozása - 20 pont.
4. Visszatámadás elhárítása - 35 pont.
5. gyakorlat: Szembetámadás a kutyára - 30 pont.

Alapfokú Teljesítményvizsga - HPO 1

3 ágazatból áll:

A ágazat - Nyomkövetés 100 pont
B ágazat - Engedelmességi gyakorlatok 100 pont
C ágazat - Őrző-védő gyakorlatok 100 pont

Összesen: 300 pont

HPO 1. „A” ágazat – Nyomkövetés.

A kutyavezető saját, legalább 300 lépés hosszú, legalább 20 percet hűlt nyoma, mely 3 nyomszárból és 2 törésből (kb. 90°) áll. A nyomra a kutyavezető 2 tárgyat tesz le. A nyom kidolgozására felhasználható idő 15 perc.

A nyom tartása - 80 pont
A tárgyak (10+10) - 20 pont

Összesen: 100 pont

Általános rendelkezések.

A nyom alakját a terepadottságokat figyelembe véve a teljesítménybíró, vagy a nyomfektetésért felelős személy határozza meg. A nyomok alakja különböző legyen. Az nem fordulhat elő, hogy például minden nyomnál, a törések és a tárgyak azonos irányban, illetve távolságban legyenek. A nyom kiindulási pontját egy táblával jól felismerhetővé kell tenni, amelyet közvetlenül a kiindulási pont mellett bal oldalon a földbe kell szúrni.
A résztvevők sorrendjét a teljesítménybíró sorsolással dönti el.
A kutyavezetőnek, aki a HPO 1. vizsgán azonos a nyomfektetővel (kutyavezető = nyomfektető), a nyom fektetése előtt be kell mutatnia a tárgyakat a teljesítménybírónak (vagy a nyomfektetésért felelős személynek). Csak a nyomfektető szagával jól (legalább 30 percig) átitatott tárgy használható. A kutyavezető (= nyomfektető) kis időt tartózkodik a szimatkatlanban és ezután normál lépésekkel halad a kijelölt irányban. A kutyavezető a törésben ugyancsak normál tempóban forduljon, és az első tárgyat legalább 100 lépés megtétele után az első, vagy a második nyomszárra, a második tárgyat a nyom végére tegye le. A tárgyakat menet közben, a nyomra kell helyezni. Az utolsó tárgy lerakása után a nyomfektető menjen még tovább egyenesen néhány lépést. Egy nyomon belül különböző tárgyakat kell használni (anyaga lehet pl. bőr, textília, fa). Az alkalmazható tárgyak 10 cm hosszú, 2-3 cm széles, kb. 0,5-1 cm vastag és színben a területhez illőek legyenek. A nyom fektetését a kutya nem láthatja.
A teljesítménybíró, és a kísérő személyek a kutya munkája közben nem tartózkodhatnak azon a területen, ahol a kutyavezető és kutyája keres.

A. Egy hangjel:

"Keresésre". A "Keresd!" hangjel a nyomkövetés elkezdésekor és az első tárgy megtalálása után engedélyezett.

B. A gyakorlat:

A kutyavezető felkészíti kutyáját a nyomkövetésre. A kutya póráz nélkül, vagy 10 méteres pórázon kereshet. A 10 méteres nyomkövető pórázt a háton, oldalt vagy elülső és/vagy hátulsó lábak között lehet elvezetni. A póráz közvetlenül csatlakozhat – a nem fojtóra állított – nyakörvre vagy a hám (mellkashám vagy Böttgerhám engedélyezett, kiegészítő szíj nélkül) csatlakoztató részéhez. Hívásra a kutyavezető kutyájával alapállásban jelentkezik a teljesítménybírónál és bemondja, hogy kutyája a nyomtárgyakat felveszi, vagy jelzi. A nyomkövetés előtt, induláskor és a keresés teljes ideje alatt mindennemű kényszerítés kerülendő. A teljesítménybíró utasítására a kutyát lassan és nyugodtan a kiindulási ponthoz kell vezetni és elindítani. A kutyának az indulásnál intenzíven, nyugodtan és mélyen tartott orral szimatot kell vennie. Ezután a kutyának továbbra is mélyen tartott orral, egyenletes tempóban, intenzíven kell a nyom vonalán haladni. A kutyavezető követi kutyáját a póráz végét fogva, 10 méteres távolságban. A póráz nélküli (szabad) keresésnél szintén be kell tartani a 10 méteres távolságot. A nyomkövető póráz, amennyiben a kutyavezető nem engedi el, belóghat. A kutyának a törést pontosan ki kell dolgoznia. A törés után a kutyának az eddigi tempóban kell tovább keresnie. Amint megtalált egy tárgyat, a kutyavezető befolyásolása nélkül azonnal fel kell vennie vagy egyértelműen jeleznie. A nyomtárgy felvételekor állva maradhat, leülhet, vagy a kutyavezetőhöz mehet. A nyomtárggyal továbbmenni vagy fekve felvenni hiba. A jelzés történhet (akár váltakozva) fekve, ülve vagy állva. Ha a kutya a tárgyat jelezte, vagy felvette, a kutyavezető leteszi a nyomkövető pórázt és odamegy a kutyájához. A tárgy felmutatásával jelzi, hogy a kutya megtalálta azt. Ezt követően a kutyavezető felveszi a földről a pórázt, és folytatja a kutyával a keresést. A nyomkövetést befejezve a tárgyakat a teljesítménybírónak meg kell mutatni.

C. Az értékelés:

Az értékelésnél a keresési tempónak akkor nincsen jelentősége, ha intenzív, egyenletes, meggyőzően kidolgozott a nyomkövetés és a kutya pozitív kereső viselkedést mutat. Nem hiba, a nyom ellenőrzése, ha a nyomot nem hagyja el. Érdektelenség, magas orr, ürítés, körözés a törésen, folyamatos bátorítás, segítség pórázzal vagy hanggal a nyomvonalon, vagy a tárgyaknál, a tárgy hibás felvétele vagy hibás jelzése, a téves bejelzés, a hibának megfelelően csökkenti a gyakorlat értékét. Ha a kutyavezető a póráz hosszánál nagyobb távolságra elhagyja a nyomot, megszakítják a keresést. Ha a kutya elhagyja a nyomot és a kutyavezető visszafogja, a teljesítménybíró utasítja, hogy kövesse a kutyát. Ha a kutyavezető nem követi az utasítást, a teljesítménybíró megszakítja a munkát. A teljesítménybíró szintén megszakítja a keresést, ha az indulástól számított 15 percen belül a kutya nem éri el a nyom végét. Ilyenkor a megszakításig végzett teljesítmény kerül elbírálásra.
Amennyiben egy nyomon belül a kutya mindkét tárgymegtalálási módot alkalmazza, tehát felveszi az egyik tárgyat és jelzi a másikat, ez hiba. Csak az a tárgyjelzés értékelhető, amelyik a jelentkezéskor közölt módon történt. A téves bejelzés befolyásolja az adott nyomszár értékét.
A nem jelzett, illetve fel nem vett tárgyakért nem adható pont.
A nyom tartására adható pontok nyomszárankénti felosztását a nyomszár hossza és a feladat nehézségi foka határozza meg. Az egyes nyomszárak értékelése minősítések és pontok szerint történik. Ha a kutya nem keres (hosszabb tartózkodás egyazon helyen) meg lehet a nyomkövetést akkor is szakítani, ha a kutya még a nyomvonalon van.

HPO 1. „B” ágazat – Engedelmességi gyakorlatok.

1. gyakorlat: Szabadonkövetés - 20 pont
2. gyakorlat: Menet közben ültetés - 10 pont
3. gyakorlat: Menet közben fektetés behívással - 10 pont
4. gyakorlat: Apporthozás sík talajon - 10 pont
5. gyakorlat: Apporthozás akadályon át - 10 pont
6. gyakorlat: Apporthozás ferdepalánkon át - 15 pont
7. gyakorlat: Előreküldés fektetéssel - 15 pont
8. gyakorlat: Helybenmaradás figyelemelvonással - 10 pont

Összesen: 100 pont

Általános rendelkezések

A gyakorlat megkezdésére a teljesítménybíró ad utasítást. A kutyavezető a gyakorlat valamennyi további részét, mint a fordulatok, megállások, ütemváltások, stb. a teljesítménybíró utasítása nélkül, önállóan hajtja végre.
A vizsgaszabályzat meghatározza a használható hangjeleket. A hangjelek rövid, rendes hangon kiadott, egy szóból álló parancsok. Bármely nyelven kiadhatók, de egy tevékenységhez mindig csak azonos hangjel tartozhat. Amennyiben a kutya egy gyakorlatot, vagy gyakorlatrészt a harmadik hangjelre sem hajt végre, a gyakorlatot értékelés nélkül meg kell szakítani. Behívásnál a „Hozzám!” hangjel helyett a kutya nevét is lehet használni. A gyakorlat hangjele és a kutya neve együtt kiejtve hiba, dupla vezényszónak minősül.
A szabályos alapállásban a kutya szorosan a kutyavezető bal oldalán a haladási iránnyal párhuzamosan ül úgy, hogy a lapockája a kutyavezető térdével egy vonalban van. Minden gyakorlat alapállással kezdődik és azzal is ér véget. Alapállást felvenni a gyakorlat kezdetén csak egyszer lehet. Minden gyakorlatnál csak egyszer, a gyakorlat végén, alapállásban lehet a kutyát megdicsérni. Ezt követően a kutyavezető felvehet egy újabb alapállást. A dicséret és a következő gyakorlat kezdete között, mindig érzékelhető (kb. 3 másodperces) szünetet kell tartani.
Az alapállásból kiindulva az úgynevezett felvezető szakasz kezdődik. Ezalatt a kutyavezető minimum 10, de legfeljebb 15 lépést tesz meg. Ezután adhat hangjelet a feladatra (pl. ültetés, fektetés). Az olyan gyakorlatrészek között, mint például az eléülés és a lábhoz kerülés, vagy az ülő, álló, fekvő kutyához belépés és az újabb hangjel kiadása között, érzékelhető (kb. 3 másodperces) szünetet kell tartani. Az elhozásoknál a kutya mellé elölről, vagy hátulról is be lehet lépni.
Az egyes gyakorlatok között is szabadonkövetésben kell haladni a kutyával. A apportfáért menve is (szabadonkövetésben) a vezetőjével megy a kutya. A feloldás, illetve a játék nem megengedett.
A visszafordulás (180º, hátra arc) ugyan két módon hajtható végre, de mindkettőnél balra kell fordulni. A kutya megkerülve a vezetőjét kerülhet a bal oldalára, vagy a kutyavezető és a kutya együtt fordulnak balra (ekkor a kutya végig a vezetője bal oldalán marad). Mindegy melyik módszert használja a kutyavezető, de a visszafordulást a vizsgán végig egyformán kell bemutatni.
Az eléülés után, lábhoz is kétféle módon ülhet be a kutya. Vagy jobbról megkerülve a vezetőjét, kerül annak bal oldalára, vagy szemből fordul be a kutyavezető mellé.
A merev akadály 100 cm magas és 150 cm széles. A ferdepalánk két, a felső végükön összekapcsolt 150 cm széles és 191 cm hosszú mászópalánkból áll. A két palánk talajon álló vége olyan távol álljon egymástól, hogy a függőleges magasság 180 cm legyen. A ferdepalánk teljes felületét csúszásgátló anyaggal kell bevonni. Mindkét palánk felső felére 3 kapaszkodóléc (24x48 mm) van erősítve. A versenyeken minden kutyának ugyanazokat az akadályokat kell ugraniuk.
Az apporthozó gyakorlatoknál csak apportfát lehet használni (650 g.). Az összes résztvevőnek csak azt az apportfát szabad használni, melyet a rendezvényszervezők odakészítettek az akadályok mellé. Minden apporthozó gyakorlatra szabály, hogy a gyakorlat előtt az apportfát nem szabad a kutya szájába adni.
Amennyiben a kutyavezető elfelejt egy gyakorlatot, a teljesítménybíró pontlevonás nélkül felszólítja a hiányzó gyakorlat bemutatására.

1. Szabadonkövetés.

20 pont

A. Egy-egy hangjel:

"Lábhoz" csak elinduláskor és ütemváltáskor engedélyezett.

B. A gyakorlat:

A kutyavezető kutyájával szabadonkövetésben odamegy a bíróhoz, megáll, hagyja a kutyát leülni és bemutatkozik. A vezényszó hallatán alapállásból indulva a kutyának örömmel, figyelmesen és párhuzamosan kell a vezetőjét kísérnie. A kutya lapockája mindig egy vonalban legyen a kutyavezető bal térdével. Megálláskor külön utasítás nélkül, önállóan, gyorsan és a haladás irányába üljön le. A gyakorlat kezdetén a kutyavezető 50 lépést egyenesen halad megállás nélkül. Visszafordul, majd 10-15 lépés megtétele után előbb futást (legalább 10 futólépés), majd lassú lépést (legalább 10 lassú lépés) mutat be. A futásból a lassú lépésbe átmenet nélkül kell lelassulni, közöttük nem lehetnek átmeneti tempójú lépések. A különböző jármódok tempói érzékletesen térjenek el. Lépésben folytatja és közben legalább egy-egy balra fordulást, jobbra fordulást és egy visszafordulást (hátra arcot) végez. Lépés közben legalább egyszer meg kell állni. Amikor a kutyavezető és a kutya az első hosszú egyenesen haladnak, legalább 15 lépésre a kutyától, 5 másodperces időközökben, két lövést kell leadni, riasztópisztolyból (kalibere 6 mm). A kutyának a lövészaj iránt közömbösnek kell lennie. A gyakorlat végén bírói utasításra a kutyavezető és a kutya bemennek egy legalább 4 főből álló mozgó csoportba. Eközben egyszer jobbra és egyszer balra meg kell kerülni a csoport egy-egy tagját. A kutyavezető a csoportban legalább egyszer megáll. A teljesítménybíró egyszer megismételtetheti ezt a gyakorlatrészt. Ezt követően a kutyavezető és a kutya elhagyják a csoportot és alapállásban megállnak.

C. Az értékelés:

Amennyiben a kutya elől halad, lemarad, eltávolodik oldalra, lassan, vagy vontatottan ül le, figyelmetlen az egyes jármódokban és a fordulatoknál, és/vagy nyomott benyomást kelt, illetve a plusz hang és látjel miatt, a hiba mértékének függvényében csökkenteni kell a gyakorlat értékét.

2. Menet közben ültetés.

10 pont

A. Egy-egy hangjel:

"Lábhoz", "ültetéshez".

B. A gyakorlat:

Alapállásból a kutyavezető, a mellette szabadon haladó kutyájával elindulnak egyenes irányba. Miután megtettek 10-15 lépést, az „Ülj!” hangjelre a kutya gyorsan, menetirányba üljön le anélkül, hogy a kutyavezető a megtorpanna, lassítana, vagy visszanézne. További 30 lépés megtétele után a kutyavezető megáll és azonnal szembefordul a nyugodtan ülő kutyájával. A teljesítménybíró utasítására a kutyavezető visszatér a kutyájához, és annak jobb oldalán alapállást vesz fel.

C. Az értékelés:

Szabálytalan láb mellett haladásért a felvezető szakaszban, lassú leülésért, nyugtalan és figyelmetlen ülésért, a hiba mértékének függvényében csökkenteni kell a gyakorlat értékét. Amennyiben a kutya ülés helyett lefekszik, vagy állva marad, a hibáért 5 pontot kell levonni.

3. Menet közben fektetés behívással.

10 pont

A. Egy-egy hangjel:

"Lábhoz", "fektetéshez", "behíváshoz", majd az "alapálláshoz".

B. A gyakorlat:

Alapállásból a kutyavezető, a mellette szabadon haladó kutyájával elindulnak egyenes irányba. Miután megtettek 10-15 lépést, „Feküdj!” hangjelre a kutyának gyorsan a haladás irányába le kell feküdnie. Eközben a kutyavezető nem változtathat a tempóján, nem torpanhat meg, illetve nem nézhet vissza, hanem továbbmegy még 30 lépést. Azonnal a kutya felé fordulva a nyugodtan fekvő kutyával szemben megáll. A teljesítménybíró utasítására „Hozzám!” hangjellel, vagy a kutya nevével magához hívja a kutyát. A kutyának örömmel, gyors tempóban, a legrövidebb úton kell a kutyavezető elé érkeznie és szorosan elé ülnie. A „Lábhoz!” hangjelre a vezetője bal lába mellé, szorosan, menetirányba úgy üljön be, hogy lapockája egyvonalban legyen a kutyavezető térdével.

C. Az értékelés:

Szabálytalan láb mellett haladásért a felvezető szakaszban, lassú lefekvésért, nyugtalan fekvésért, lassú, illetve lelassuló bejövetelért, a kutyavezető terpeszállásáért, hibás elé-, illetve melléülésért, a hiba mértékének függvényében csökkenteni kell a gyakorlat értékét. Amennyiben a kutya a „Feküdj!”-re állva marad, vagy leül, ezért a hibáért, 5 pontot le kell vonni.

4. Apporthozás sík talajon.

10 pont

A. Egy-egy hangjel:

"Elhozáshoz", "eleresztéshez", majd az "alapálláshoz".

B. A gyakorlat:

A kutyavezető szabályos alapállásból kb. 10 lépésnyire kidobja az apportfát (650 g). Akkor indíthatja kutyáját, ha a fa már nem mozdul. A mellette szabadon és nyugodtan ülő kutyának a „Hozd!” hangjelre a legrövidebb úton, gyorsan a fához kell futnia és azt azonnal felkapva gyorsan, egyenesen a vezetőjéhez vinnie. A kutyának szájában az apportfával szorosan, szembe a kutyavezető elé ülve a fát addig kell nyugodtan tartania (kb. 3 mp.), amíg a kutyavezető ”Ereszd!” hangjelre a fát el nem veszi. Az elvett apportfát a kutyavezető leengedett, kinyújtott jobb kezében a teste mellett tartja. A kutya „lábhoz!” hangjelre a vezetője bal lába mellé, szorosan, menetirányba úgy üljön be, hogy lapockája egyvonalban legyen a kutyavezető térdével. A gyakorlat alatt a kutyavezető nem hagyhatja el a helyét.

C. Az értékelés:

Hibás alapállásért, lassú kifutásért, hibás felvételért, vontatott behozásért, az apportfa elejtéséért, játékért, illetve a fa rágásáért, a kutyavezető terpeszállásáért, hibás elé, és melléülésért, a hiba mértékének függvényében csökkenteni kell a gyakorlat értékét. Az apportfa rövidre dobása és a kutyavezető helyének elhagyása nélkül adott segítsége, szintén csökkentik a gyakorlat értékét. Ha a kutyavezető elhagyja a helyét a feladat vége előtt, a gyakorlat értéke „hiányos” lesz. Amennyiben a kutya nem hozza a fát a minősítés csak 0 pont lehet.

5. Apporthozás 100 cm magas akadályon át.

15 pont

A. Egy-egy hangjel:

"Ugráshoz", "elhozáshoz", "eleresztéshez", majd az "alapálláshoz".

B. A gyakorlat:

Legalább 5 lépésnyire az akadállyal szemben a kutyavezető kutyájával alapállást vesz fel. A szabályos alapállásból átdob egy (650 g) apportfát a 100 cm magas akadályon. Akkor indíthatja kutyáját „Hopp!” hangjellel, ha a fa már nem mozdul. A mellette szabadon és nyugodtan ülő kutyának a „Hopp!” és „Hozd!” hangjelre az akadályon érintés nélkül át kell ugornia (a Hozd!” hangjelet az ugrás közben kell adni), és gyorsan, egyenesen az apportfához futnia. Az apportfát azonnal felkapva, az akadályon érintés nélkül visszaugorva, gyorsan, a legrövidebb úton a vezetőjéhez kell vinnie. A kutyának szájában az apportfával szorosan, szembe a kutyavezető elé ülve a fát addig kell nyugodtan tartania (kb. 3 mp.), amíg a kutyavezető ”Ereszd!” hangjelre a fát el nem veszi. Az elvett apportfát a kutyavezető leengedett, kinyújtott jobb kezében a teste mellett tartja. A kutya „Lábhoz!” hangjelre a vezetője bal lába mellé, szorosan, menetirányba úgy üljön be, hogy lapockája egyvonalban legyen a kutyavezető térdével. A gyakorlat alatt a kutyavezető nem hagyhatja el a helyét.

C. Az értékelés:

Hibás alapállásért, lassú ugrásért és kifutásért, hibás felvételért, lassú visszaugrásért, vontatott behozásért, az apportfa elejtéséért, játékért, illetve a fa rágásáért, a kutyavezető terpeszállásáért, hibás elé és melléülésért, a hiba mértékének függvényében csökkenteni kell a gyakorlat értékét. Ha a kutya érinti ugráskor az akadályt, ugrásonként 1 pontig, az akadályon támaszkodásért 2 pontig lehet levonni.
Az apporthozás akadályon át gyakorlat pontmegosztása: odaugrás 5 pont, apporthozás 5 pont, visszaugrás 5 pont.
Részben értékelhető, ha a három részfeladatból (odaugrás – apporthozás - visszaugrás) legalább kettőt teljesít a kutya:
Hibátlan ugrások és hozás = 15 pont.
Oda, vagy visszaugrás elmarad, az apportfa hozása hibátlan = 10 pont.
Oda és visszaugrás hibátlan, de a kutya nem hozza az apportfát = 10 pont.
Ha a kidobott apportfa nagyon oldalra, vagy a kutya számára nehezen észrevehető helyre kerül, a kutyavezető kérésére, vagy a teljesítménybíró javaslatára a kidobást pontlevonás nélkül meg lehet ismételni. A kutya eközben ülve marad.
A kutyavezető helyének elhagyása nélküli segítség, szintén csökkenti a gyakorlat értékét. Ha a kutyavezető elhagyja a helyét a feladat vége előtt, a gyakorlat értéke „hiányos” lesz.

6. Apporthozás 180 cm magas ferdepalánkon át.

15 pont

A. Egy-egy hangjel:

"Ugráshoz", "elhozáshoz", "eleresztéshez", majd az "alapálláshoz".

B. A gyakorlat:

Legalább 5 lépésnyire a ferdepalánkkal szemben a kutyavezető kutyájával alapállást vesz fel. A szabályos alapállásból átdob egy (650 g) apportfát a palánkon. Akkor indíthatja kutyáját „Hopp!” hangjellel, ha a fa már nem mozdul. A mellette szabadon és nyugodtan ülő kutyának a „Hopp!” „Hozd!” hangjelre a palánkon át kell másznia (a Hozd!” hangjelet az ugrás közben kell adni), és gyorsan az apportfához kell futnia és azt azonnal felkapva, a palánkon azonnal visszamászva, gyorsan, a legrövidebb úton a vezetőjéhez vinnie. A kutyának szájában az apportfával szorosan, szembe a kutyavezető elé ülve a fát addig kell nyugodtan tartania (kb. 3 mp.), amíg a kutyavezető ”Ereszd!” hangjelre el nem veszi. Az elvett apportfát a kutyavezető leengedett, kinyújtott jobb kezében a teste mellett tartja. A kutya „Lábhoz!” hangjelre a vezetője bal lába mellé, szorosan, menetirányba úgy üljön be, hogy lapockája egyvonalban legyen a kutyavezető térdével. A gyakorlat alatt a kutyavezető nem hagyhatja el a helyét.

C. Az értékelés:

Hibás alapállásért, lassú ugrásért és kifutásért, hibás felvételért, lassú visszaugrásért, vontatott behozásért, az apportfa elejtéséért, játékért, illetve a fa rágásáért, a kutyavezető terpeszállásáért, hibás elé és melléülésért, a hiba mértékének függvényében csökkenteni kell a gyakorlat értékét.
Az apporthozás ferdepalánkon át gyakorlat pontmegosztása odaugrás 5 pont, apporthozás 5 pont, visszaugrás 5 pont.
Részben értékelhető, ha a három részfeladatból (odaugrás – apporthozás - visszaugrás) legalább kettőt teljesít a kutya:
Hibátlan ugrások és hozás = 15 pont.
Oda, vagy visszaugrás elmarad, az apportfa hozása hibátlan = 10 pont.
Oda és visszaugrás hibátlan, de a kutya nem hozza az apportfát = 10 pont.
Ha a kidobott apportfa nagyon oldalra, vagy a kutya számára nehezen észrevehető helyre kerül, a kutyavezető kérésére, vagy a teljesítménybíró javaslatára a kidobást pontlevonás nélkül meg lehet ismételni. A kutya eközben ülve marad.
A kutyavezető helyének elhagyása nélküli segítség, szintén csökkenti a gyakorlat értékét. Ha a kutyavezető elhagyja a helyét a feladat vége előtt, a gyakorlat értéke „hiányos” lesz.

7. Előreküldés fektetéssel

10 pont

A. Egy-egy hangjel:

"Lábhoz", "előreküldéshez", "fektetéshez", "felüléshez”.

B. A gyakorlat:

Szabályos alapállásból a kutyavezető, a mellette szabadon láb mellett haladó kutyájával elindulnak egyenesen a megadott irányba. Miután megtettek 10-15 lépést, a kutyavezető az iránymutató karjának egyszeri felemelésével egyidőben kiadja az „Előre!” hangjelet és megáll. Erre a kutyának határozottan, egyenesen és gyorsan a mutatott irányba, legalább 30 lépésre el kell távolodnia. Teljesítménybírói utasításra a kutyavezető kiadja a „Feküdj!” hangjelet, amire a kutyának azonnal le kell feküdnie. A kutyavezető addig tarthatja iránymutató karját felemelve, amíg a kutya nem feküdt le. A teljesítménybíró utasítására mehet a kutyavezető kutyájához. Megállva a kutya jobb oldalán, kivárva az előírt szünetet (3 mp.), a bíró intésére „Ülj!”, vagy „Lábhoz!” hangjelre felülteti a kutyát. A kutyának gyorsan és menetirányba kell felülnie.

C. Az értékelés:

Szabálytalan láb mellett haladásért a felvezető szakaszban, az elküldés után a kutyavezető továbbfutásáért, lassú, vagy rövid eltávolodásért, erős oldalirányú kitérésért, vontatott, vagy korai lefekvésért, nyugtalan fekvésért, illetve elhozáskor korai felállásért/felülésért, a hiba mértékének függvényében csökkenteni kell a gyakorlat értékét.

8. Helybenmaradás figyelemelvonással

10 pont

A. Egy-egy hangjel:

"Fektetéshez", "felüléshez".

B. A gyakorlat:

Mire egy másik kutya megkezdi gyakorlatait az engedelmes ágazatban, a kutyavezető a teljesítménybíró által kijelölt helyre szabályos alapállásból lefektette a kutyáját. Anélkül, hogy a pórázt, vagy más tárgyat előtte hagyna, a vizsgaterületen belül legalább 30 lépésnyire visszanézés nélkül eltávolodik a kutyától, és ott háttal a kutyájának állva marad. A kutya látja a neki háttal álló vezetőjét. A helybenmaradás alatt - amíg a másik kutya az 1-6 gyakorlatot teljesíti -, a kutyának nyugodtan fekve kell maradnia. Bírói utasításra a kutyavezető visszatér a kutyájához. Megállva a kutya jobb oldalán, kivárva az előírt szünetet (3 mp.), a bíró intésére „Ülj!”, vagy „Lábhoz!” hangjelre felülteti a kutyát. A kutyának gyorsan és menetirányba kell felülnie.

C. Az értékelés:

A kutyavezető nyugtalan viselkedésért, vagy más a kutyának adott rejtett jelzésért, a vezetőjének közeledtekor idő előtti fölállásért/fölülésért, nyugtalanul fekvésért a hiba mértékének függvényében csökkenteni kell a gyakorlat értékét. Amennyiben a kutya ül, áll, de a helyén marad, részértékelést kap. Ha a 3. gyakorlat befejezése előtt, 3 méternél messzebbre elhagyja a helyét, 0 pontot kap a gyakorlatára. Amennyiben ez után hagyja el a kijelölt helyét a kutya, részértékelésre kerül sor. Ha a felé induló vezetője elé megy, 3 pontig kell levonni.

HPO 1. „C” ágazat - Őrző-védő gyakorlatok

1. gyakorlat: Fürkészés a segéd után - 5 pont
2. gyakorlat: Állás és felugatás - 10 pont
3. gyakorlat: Szökés megakadályozása - 20 pont
4. gyakorlat: Visszatámadás elhárítása - 35 pont
5. gyakorlat: Szembetámadás a kutyára - 30 pont

Összesen: 100 pont

Általános rendelkezések

Az erre alkalmas területen a pálya hosszában hat rejtekhelyet helyeznek el. Mindkét szélére hármat-hármat, átlósan felállítva. A szükséges felfestések a kutyavezető, a teljesítménybíró és a segéd számára jól láthatóak legyenek.
A segéd felszerelése védőruházat, védőkar, és a puhabot. A védőkar kidudorodó fogórésszel készüljön és természetes színű, jutából készült rágót húzzanak rá. Ha szükséges, hogy a segéd szemmel tartsa a kutyát, az őrzési fázisban nem kell, hogy mozdulatlanul álljon. Közben viszont nem vehet fel fenyegető tartást, és nem tehet védekező mozdulatokat. A védőkart óvóan a teste előtt tartja. A kutyavezetőre van bízva, hogyan veszi el a segédtől a puhabotot a bekísérés előtt.
Minden vizsgafokozatban lehet vizsgát rendezni egy segéddel is. Ha viszont egy vizsgafokozatban hat kutyánál több indul, mégis két segédet kell alkalmazni. Egy vizsgafokozaton induló kutyáknak ugyanarra a segédre/segédekre kell dolgozniuk.
Diszkvalifikálni kell azokat a kutyákat, amelyeket vezetőjük nem tud kézben tartani, a fogások után nem, vagy csak erőteljes behatásra eresztenek, illetve nem az erre szánt védőkart ragadják meg, hanem a segéd más testrészébe harapnak. Ilyenkor nincs ÖMT értekés sem.
Amennyiben a kutya fogáskor csődöt mond, vagy hagyja magát elzavarni, a „C” ágazatot meg kell szakítani. Ilyenkor nincs értékelés, csak az ÖMT-t értékeli a teljesítménybíró.
Az „Ereszd!” hangjel fogásonként egyszer pontlevonás nélkül alkalmazható.

Az eresztés értékelését segíti a következő táblázat.
Hangjel nélkül, vagy 1. hangjelre vontatott eresztés 0,5 - 3,0
A hangjel első ismétlésére (2. hangjel) azonnali eresztés 3,0
A hangjel első ismétlése (2. hangjel) vontatott eresztés 3,5 - 6,0
A hangjel második ismétlésére (3. hangjel) azonnali eresztés 6,0
A hangjel második ismétlése (3. hangjel) vontatott eresztés 6,5 - 9,0
A harmadik hangjel után sem ereszt, illetve beavatkozás szükséges - Kizárva.

1. Fürkészés a segéd után

5 pont

A. Egy-egy hangjel:

"Fürkészéshez", "visszahíváshoz" (a "Hozzám!" hangjel és a kutya neve együtt is használható).

B. A gyakorlat:

A segéd a kutya számára nem láthatóan az utolsó rejtekhelyben áll. A kutyavezető szabadonkövetésben a pálya középvonala és a negyedik-ötödik rejtekhely átlójának képzeletbeli metszéspontjára megy, és ott alapállásban úgy áll meg, hogy két oldalirányú fürkészést tudjon bemutatni. A teljesítménybíró intésére megkezdi a „C” ágazat gyakorlatait. Rövid „Fürkéssz!” hangjelre és látjelre indítja a kutyát. A fürkészés látjele az iránymutató kar felemelése. Ezt többször is meg lehet ismételni. Az elindított kutya lendületesen távolodva vezetőjétől, határozottan fusson az ötödik rejtekhelyhez, azt figyelmesen és szűken kerülje meg. Miután megkerülte a rejtekhelyet a kutyavezető „Hozzám!” hangjellel maga felé hívja a kutyát. A közelébe érő kutyát újabb „Fürkéssz!” hangjellel (és iránymutató látjellel) továbbküldi a segédet rejtő hatodik rejtekhelyhez. A kutyavezető normál ütemben halad a pálya képzeletbeli középvonalán, amit a fürkészés közben nem hagyhat el. A kutyának mindig a vezetője előtt kell mozognia. Amikor a kutya elért a segédet rejtő búvóhelyhez, a kutyavezető álljon meg. Ezután állva kell maradnia, és már nem adhat hang, illetve látjelet.

C. Az értékelés:

Amennyiben a kutya nem eléggé irányítható, kevésbé lendületesen és nem eléggé határozottan közelíti meg a rejtekhelyeket, továbbá nem eléggé szűken és figyelmesen kerüli meg őket, a hiba mértékének függvényében csökkenteni kell a gyakorlat értékét.

2. Állás és felugatás

10 pont

A. Egy-egy hangjel:

"A kihíváshoz", majd az "alapálláshoz".

B. A gyakorlat:

A kutyának a segédet aktívan, figyelmesen kell állnia, és folyamatosan ugatnia. A kutyának a segédre nem szabad felugornia, illetve a segédet megfognia. Kb. 20 másodpercig tartó ugatás után, a kutyavezető a tteljesítménybíró utasítására 5 lépésnyire megközelíti a búvóhelyet és megáll. A teljesítménybíró utasítására kihívja és alapállásba rendeli a kutyáját. Alternatíva lehet, hogy a bíró utasítására a kutyavezető nem kihívja, hanem szabadonkövetésben kivezeti a kutyáját. Mindkét variáció értékelése azonos.

C. Az értékelés:

Nem kellően folyamatos, erőteljes és kihívó ugatás, illetve intenzív állás a kihívásig, illetve ha a teljesítménybíró jelenléte, vagy a kutyavezető közeledése befolyásolja a kutya viselkedését, a hiba mértékének függvényében csökkentik a gyakorlat értékét. Kitartó ugatás értéke 5 pont. Gyengén ugató kutyától 2 pontot, nem ugató, de aktívan és figyelmesen őrző kutyától 5 pontot kell levonni. A segéd olyan provokálásáért, mint a bebökés, a ráugrás 2 pontig, erős befogásért pedig 9 pontig lehet levonni. Ha azelőtt elhagyja a kutya a segédet, hogy a teljesítménybíró engedélyt adott volna vezetőjének a középvonal elhagyására, a kutyavezető még egyszer visszaküldheti. Amennyiben most már a segédnél marad, folytatni lehet a „C” ágazatot, de az „állás és felugatás” gyakorlat értéke csak hiányos lehet. Ha a kutyát vezetője nem tudja visszaküldeni, vagy a kutya ismét elhagyja a segédet, a „C” ágazatot meg kell szakítani. Amennyiben a kutya közeledő vezetője elé megy, vagy még a kihívás előtt a vezetője felé indul, a gyakorlat részértékelés mellet „hiányos” minősítésű.

3. A segéd szökésének megakadályozása

20 pont

A. Egy-egy hangjel:

"Lábhoz", "fektetésre", "eresztésre".

B. A gyakorlat:

A bíró utasítására a kutyavezető felszólítja a segédet, hogy lépjen ki a rejtekhelyből. A segéd rendes tempóban a szökés előre megjelölt kiindulási pontjára megy. A teljesítménybíró utasítására a kutyavezető szabadonkövető kutyájával odamegy a szintén megjelölt kifektetési helyre. Erről a helyről indul majd a kutya a segéd üldözésére. A segéd 5 lépésre áll a fekvő kutyától. A kutyavezető otthagyja a fekve őrző kutyáját és bemegy a rejtekhelybe. Eközben a látómezőjében marad a kutyája a teljesítménybíró és a segéd. A teljesítménybíró utasítására a segéd szökést kísérel meg. A kutyának habozás nélkül a segéd után kell vetnie magát, és a szökést eredményesen, energikus és erős megragadással meg kell hiusítania. Eközben csak a védőkart ragadhatja meg. A teljesítménybíró utasítására a segéd nyugodtan megáll. A megállás után a kutyának a segédet azonnal el kell eresztenie. A kutyavezető egy bizonyos ideig önállóan kiadhatja az „Ereszd!“ hangjelet.
Ha a kutya az első engedélyezett hangjel után nem ereszt, akkor a teljesítménybíró utasítást ad további legfeljebb két „Ereszd!“ hangjelre. Amennyiben a kutya a három hangjel ellenére (az engedélyezett első, és a további kettő plusz) sem ereszt, a teljesítménybíró diszkvalifikálja. Az „Ereszd!“ hangjel alatt a kutyavezető álljon nyugodtan, anélkül, hogy a kutyát befolyásolná. Az eresztést követően a kutyának szorosan a segédnél kell maradnia, és figyelmesen őriznie.

C. Az értékelés:

Hiányosságok a fontos értékelési kritériumokban (gyors, energikus reagálás és üldözés erőteljes megragadással, továbbá a szökés hatékony megakadályozása, mély és nyugodt fogás az eresztésig, a segéd figyelmes és szoros őrzése), a hiba mértékének függvényében csökkentik a gyakorlat értékét. Ha a kutya fekve marad, vagy kb. 20 lépésen belül megragadással, és erős fogással nem akadályozza meg a szökést, a „C” ágazatot meg kell szakítani.
Amennyiben a kutya az őrzés alatt kissé figyelmetlen és/vagy kissé zaklatja a segédet, ez a gyakorlat értékét egy minősítéssel rontja. Ha viszont a kutya nagyon figyelmetlen és/vagy nagyon provokál, két minősítéssel csökkenti a gyakorlat értékét. Az a kutya, amelyik nem őrzi a segédet, de mellette marad, három minősítéssel rosszabbat kap. Ha a kutya az őrzési fázisban elhagyja a segédet vagy a kutyavezető vezényszót ad ki, miáltal a k a segédnél marad, a „C” ágazat bemutatását meg kell szakítani.

4. Visszatámadás a kutyára

35 pont

A. Egy-egy hangjel:

"Eresztésre", majd az "alapállásba" (üléshez).

B. A gyakorlat:

A nagyjából 5 másodpercig tartó őrzési fázis folytatásaként, a teljesítménybíró utasítására a segéd megtámadja a kutyát. A kutyavezető befolyása nélkül, energikus és erős megragadással meg kell védenie magát. Eközben csak a védőkart foghatja meg. Miután fogott, két ütést kap. Csak a mar- és a lapockatájékra szabad ütni. A teljesítménybíró utasítására a segéd nyugodtan megáll. A megállás után a kutyának a segédet azonnal el kell eresztenie. A kutyavezető egy bizonyos ideig önállóan kiadhatja az „Ereszd!“ hangjelet.
Ha a kutya az első engedélyezett hangjel után nem ereszt, akkor a teljesítménybíró utasítást ad további legfeljebb két „Ereszd!“ hangjelre. Amennyiben a kutya a három hangjel ellenére (az engedélyezett első, és a további kettő plusz) sem ereszt, a teljesítménybíró diszkvalifikálja. Az „Ereszd!“ hangjel alatt a kutyavezető álljon nyugodtan, anélkül, hogy a kutyát befolyásolná. Az eresztést követően a kutyának szorosan a segédnél kell maradnia, és figyelmesen őriznie. Bírói utasításra a kutyavezető rendes lépésben, a legrövidebb úton kutyájához megy és „Ülj!” hangjellel alapállásba ülteti. A puhabotot nem veszi el a segédtől.

C. Az értékelés:

Hiányosságok a fontos értékelési kritériumokban (gyors, erőteljes megragadás, mély és nyugodt fogás az eresztésig, eresztés után a s figyelmes és szoros őrzése), a hiba mértékének függvényében csökkentik a gyakorlat értékét.
Amennyiben a kutya az őrzés alatt kissé figyelmetlen és/vagy kissé zaklatja a segédet, ez a gyakorlat értékét egy minősítéssel rontja. Ha viszont a kutya nagyon figyelmetlen és/vagy nagyon provokál, két minősítéssel csökkenti a gyakorlat értékét. Az a kutya, amelyik nem őrzi a segédet, de mellette marad, három minősítéssel rosszabbat kap. Amennyiben a kutya közeledő vezetője elé megy, a gyakorlat „hiányos” minősítésű. Ha a kutya mielőtt a teljesítménybíró utasítást adna a kutyavezetőnek, hogy menjen a kutyájához, otthagyja a segédet, vagy a kutya csak a kutyavezető hangjelére marad a segédnél, a „C” ágazat bemutatását meg kell szakítani.

5. Szembetámadás a kutyára

30 pont

A. Egy-egy hangjel:

"Ültetésre", "elfogásra", "eresztésre", "alapállásba (üléshez)", "lábhoz".

B. A gyakorlat:

A kutyavezetőt és kutyáját a középvonalon, az első búvóhellyel egy vonalban levő jelhez irányítják. A kutyavezető a kutyát a nyakörvénél fogva megtarthatja, de nem bíztathatja. A teljesítménybíró utasítására egy puhabottal felszerelt segéd kilép egy búvóhelyből, és rendes lépésben elmegy a középvonalig. A középvonalhoz érve a kutyavezető felé fordul és futásba vált. A kutyavezető felszólítását figyelmen kívül hagyva, futva, szemből megtámadja a kutyavezetőt és a kutyáját. Eközben elkergető szavakat kiabál, és heves fenyegető mozdulatokat tesz. Amint tőlük 40-30 lépésnyire ért, a kutyavezető bírói utasításra, az „elfogásra“ utasító hangjellel elereszti kutyáját. A támadást habozás nélkül, energikus és erőteljes megragadással el kell a kutyának hárítania. Csak a segéden levő védőkart foghatja meg. A kutyavezető közben nem hagyhatja el a helyét. Bírói utasításra a segéd megáll. Amint a segéd megáll, a kutyának azonnal eresztenie kell. A kutyavezető egy bizonyos ideig önállóan kiadhatja az „Ereszd!“ hangjelet.
Ha a kutya az első engedélyezett hangjel után nem ereszt, akkor a teljesítménybíró utasítást ad további legfeljebb két „Ereszd!“ hangjelre. Amennyiben a kutya a három hangjel ellenére (az engedélyezett első, és a további kettő plusz) sem ereszt, a teljesítménybíró diszkvalifikálja. Az „Ereszd!“ hangjel alatt a kutyavezető álljon nyugodtan, anélkül, hogy a kutyát befolyásolná. Az eresztést követően a kutyának szorosan a segédnél kell maradnia, és figyelmesen őriznie. Bírói utasításra a kutyavezető rendes lépésben, a legrövidebb úton kutyájához megy és „Ülj!” hangjellel alapállásba ülteti. A puhabotot elveszi a segédtől.
A kutyavezető a segédet a 20 lépésre álló bíróhoz kíséri. Egyszeri „Lábhoz!” hangjel engedélyezett. A kutya a segéd jobb oldalán halad, ezáltal a kutya a segéd és kutyavezető között van. Kísérés alatt a kutyának figyelnie kell a segédet. Közben a segédet nem akadályozhatja, nem ugorhat fel rá és nem foghatja meg. A teljesítménybíró előtt megáll a csoport, a kutyavezető átadja a bírónak a puhabotot, és jelenti a „C” ágazat befejezését. A bírói értékelés előtt, a teljesítménybíró utasítására a kutyavezető rácsatolja a pórázt a kutyára.

C. Az értékelés:

Hiányosságok a fontos értékelési kritériumokban (energikus védekezés, erőteljes megragadással, mély és nyugodt fogás az eresztésig, eresztés után a segéd figyelmes, szoros őrzése), a hiba mértékének függvényében csökkentik a gyakorlat értékét.
Amennyiben a kutya az őrzés alatt kissé figyelmetlen és/vagy kissé zaklatja a segédet, ez a gyakorlat értékét egy minősítéssel rontja. Ha viszont a kutya nagyon figyelmetlen és/vagy nagyon provokál, két minősítéssel csökkenti a gyakorlat értékét. Az a kutya, amelyik nem őrzi a segédet, de mellette marad, három minősítéssel rosszabbat kap. Amennyiben a kutya közeledő vezetője elé megy, a gyakorlat „hiányos” minősítésű. Ha a kutya mielőtt a teljesítménybíró utasítást adna a kutyavezetőnek, hogy menjen a kutyájához, otthagyja a segédet, vagy a kutya csak a kutyavezető hangjelére marad a segédnél, a „C” ágazat bemutatását meg kell szakítani.