du Dragon Noir

du Dragon Noir Berger de Beauce

Berger de Beauce

Kísérőkutya Vizsga - Begleithundprüfung (BH)

Bevezető
Általános tudnivalók
Az elfogulatlanság vizsgálata
Minősítés

Alapfokú Kísérőkutya Vizsga (BH 1)
Középfokú Kísérőkutya Vizsga (BH 2)
Felsőfokú Kísérőkutya Vizsga (BH 3)

Bevezető

A hivatalos Nemzetközi Kinológiai Szervezet, a Fédération Cynologique Internationale (FCI) Teljesítményvizsga (IPO) szabályzata, nem tartalmaz Kisérőkutya Vizsga (BH) szabályzatot.

Ezért több tagország átvette a Német Kinológiai Szervezet, a Verbandes für das Deutsche Hundewesen (VDH) egyfokozatú Kísérőkutya Vizsgaszabályzatát. Ebből kiindulva és ennek mintájára egy többfokozatú változatot vezetett be, az Osztrák Kinológiai Szervezet, az Österreichische Kynologenverband (ÖKV) Begleithundprüfung (BgH) 1-3 szabályzatát.

A Kisérőkutya Vizsga (BH) nálunk a jövőben Alapfokú Kisérőkutya Vizsga (BH 1) jól szolgálja a kulturált kutyatartás népszerűsítését és nagyon hasznos elővizsgája a későbbi Alapfokú Teljesítményvizsgának (HPO 1).

A kutyavezető általa fel tudja mérni mennyire jutott a kiképzésben. A legfontosabb szerepét az Alapfokú Kisérőkutya Vizsga (BH 1) második részével, a közterületen zajló vizsgával tölti be. A nehezen modellezhető feladatok hasznos, a tenyésztés szempontjából is fontos információkat adnak a kutya karakteréről.

Ezért az Alapfokú Teljesítményvizsgára (HPO 1) nálunk is csak a sikeres Alapfokú Kísérőkutya Vizsga (BH 1) után lehet jelentkezni.

Azoknak a kutyáknak is melyekkel nem tudnak, vagy nem szeretnének őrző-védő gyakorlatokat végezni, szeretnének sportolási és versenyzési lehetőségeket biztosítani. Ezért bevezetésre kerültek az Alapfokú Kísérőkutya Vizsga (BH 1), a Középfokú Kísérőkutya Vizsga (BH 2) és a Felsőfokú Kísérőkutya Vizsga (BH 3).

Az Alapfokú Kísérőkutya Vizsga (BH 1) azonos marad az eddig is használt Kísérőkutya Vizsgával (BH), a Középfokú Kísérőkutya Vizsga (BH 2) és a Felsőfokú Kísérőkutya Vizsga (BH 3) pedig olyan egyre nehezedő engedelmes gyakorlatokat tartalmaznak, amiknek megtanítása célt és kihívást jelenthetnek.

Általános tudnivalók

Minden fajtájú és méretű kutya (akár keverék is) részt vehet a Kísérőkutya Vizsgákon (BH), ha elérte a 14 hónapos kort.

Csak akkor tartható Kísérőkutya Vizsga (BH), ha legalább 4 kutyát neveztek. Amennyiben a vizsga más vizsgafokozatokkal pl. Engedelmes Vizsga (E), Teljesítményvizsga (HPO), Nyomkövető Vizsga (NyK) kombinálva lett meghirdetve, a minimálisan 4 vizsgázóba a többi fokozatra jelentkezőket is bele kell számítani.

A vizsgán egy bírónál legfeljebb 10 - 15 vizsgázó indulhat, vizsga fokozatoktól függően, de az egy bíró által bírált ágazatok száma 30-at nem haladhatja meg.

Az Engedelmes Vizsga (E), a Középfokú Kísérőkutya Vizsga (BH 2) és a Felsőfokú Kísérőkutya Vizsga (BH 3) egy ágazatnak, az Alapfokú Kísérőkutya vizsga (BH 1) és a Nyomkövető Vizsga 1 (NyK 1) két ágazatnak, és valamennyi Teljesítményvizsga (HPO) és a Nyomkövető Vizsga 2 (NyK 2) három ágazatnak számít.

Az elfogulatlanság vizsgálata

A BH vizsga megkezdése előtt, a tb köteles az összes kutyát elfogulatlansági vizsgálatnak (vézenpróbának) alávetni.

Az elfogulatlanság vizsgálatának része a tetoválási szám, vagy chip, ellenőrzése. Csak a tetoválással, chippel, stb. azonosítható kutya vehet részt a vizsgán.

Az a kutya, amelyik nem felel meg az elfogulatlansági vizsgán, a vizsga további részéből ki kell zárni. Az elfogulatlanságot a vizsga teljes időtartama alatt vizsgálni kell. Az első elfogulatlansági vizsgálaton sikeresen túljutott, de a vizsga közben vézenhiányosságot mutató kutyát a teljesítménybírónak ki kell zárnia és a teljesítményigazolásába „Az elfogulatlansági próbán/viselkedésteszten nem felelt meg.” bejegyzés kerül.

A Chippel megjelölt kutya tulajdonosának kell a leolvasóról gondoskodni.

Minősítés

Az Alapfokú Kísérőkutya Vizsga (BH 1) két ágazatból áll. Amennyiben az első ágazatban (A), a kutya nem éri el a lehetséges pontok minimum 70%-át, nem vehet részt a második ágazatban (B), ahol közterületen, forgalomban vizsgázik.

A vizsga végén nem hirdetnek ponteredményt. A teljesítménybíró csak azt hirdeti ki, hogy a vizsga „eredményes”, vagy „eredménytelen”. Az Alapfokú Kísérőkutya Vizsga (BH 1) akkor lehet eredményes, ha a kutya az A ágazatban a lehetséges pontszámok minimum 70%-át (minimum 70 pontot) elérte és a teljesítménybíró a B ágazat gyakorlatait „megfelelt”-re értékelte.

A Középfokú Kísérőkutya Vizsga (BH 2) és a Felsőfokú Kísérőkutya Vizsga (BH 3) egy ágazatból (engedelmes) áll. A vizsgán adható maximális pontszám: 100.

A sikeres Alapfokú Kísérőkutya Vizsga (BH 1) az Alapfokú Teljesítményvizsgára (HPO 1) jelentkezés feltétele!

A Kísérőkutya Vizsga (BH) nem tenyészvizsga.

A vizsga időkorlátozás nélkül bármikor ismételhető. Akár sikeres a vizsga, akár nem, az eredményt a teljesítményigazolásba be kell vezetni.

A további előírások a Teljesítményvizsga (HPO) szabályzat elején - 1. „Általános rendelkezések”-ben olvashatók.

Fokozatok

Alapfokú Kísérőkutya Vizsga (BH 1)
Középfokú Kísérőkutya Vizsga (BH 2)
Felsőfokú Kísérőkutya Vizsga (BH 3)

Bővebben a következő három menüpontban.